Çilekli Soğuk Jöle Tarifi

Çilekli Soğuk Jöle Tarifi

Çilekli Soğuk Jöle Tarifi

Çilekli Soğuk Jöle Tarifi
Çilekli Soğuk Jöle Tarifi

Soğuk jöleler genellikle birçok pasta süslemede, kaplamada veya sade bir şekilde kullanılan gıda türüdür. Soğuk jöleler herkesin damak tadına hitap ederler ve çok fazla çeşidi vardır. Hemen hemen her meyveden yapılabilen soğuk jölelerden biri de çilekli soğuk jöledir.

Her zaman her mevsimde canımızın çektiği meyveleri yiyemeyiz. Bu durumda yapılacak en güzel ve en mantıklı şey, canımızın çektiği meyve aromasını içeren gıdalar tüketmektir. Bu yazıda herkes tarafından beğenilen çilekli soğuk jöle tarifinden bahsedeceğiz.

Çilekli Soğuk Jöle Nasıl Hazırlanır?

Evde yapılmak istendiğinde çok uğraş gerektiren çilekli soğuk jöleler günümüzde yaygın olarak hazır paketlerde bulunmaktadır. Önceden hazırlanmış ve kullanıma sunulan çilekli soğuk jölelerin gıdalar üzerinde kullanımına hazırlanış aşaması da bizlere kalıyor. Tabii ki çilekli soğuk jöle tahmin edildiği üzere çok kısa sürede ve uğraş gerektirmeden hazırlanıyorlar. Aceleyle yetiştirilmesi gereken pastalarda kullanılmak üzere hazırlanan ya da evlerde tatlı servis edilmek istendiğinde rahatlıkla hazırlanan bu ürün herkese çok kolaylık ve pratiklik kazandırmaktadır.

Çilekli soğuk jöle tarifinde her gramaj için belli oranda su kullanılması gerekmektedir. Bu oranı kendiniz de belirleyebilirsiniz. Önerilen tarif, alınmış olan çilekli soğuk jöle paketlerinde yazılmaktadır. Ancak genelleme yaparsak;

  • 100 gram toz çilekli soğuk jöle alın,
  • 2,5 çay bardağı kaynamış su içerisinde eritin,
  • Eritilen jöle-su karışımına 2,5 çay bardağı daha soğuk su ilave edin,
  • Hazırlanan karışımı uygun kalıplara alarak oda sıcaklığında soğumaya bırakın,
  • Oda sıcaklığına gelen jöle karışımını buz dolabında 2-3 saat bekletin.
  • Çilekli soğuk jöle artık hazır.

Çilekli Soğuk Jöle Saklanması

Çilekli soğuk jöle gibi birçok jöle çeşidi vardır. Bu soğuk jöleler piyasada değişik miktarlarda bulunabilir. Ev hanımları için tek kullanımlık paketler halinde satılabilen soğuk jöleler, artık günümüzde minimum 5kglık plastik kovalarla satılmaktadırlar. Bu plastik kovalarda bulunan çilekli soğuk jöleler serin, kuru ve temiz ortamlarda saklanmalıdırlar. Üstündeki son kullanma tarihine dikkat edilmesi gerekmektedir. Çilekli soğuk jöle tarifine göre hazırlandıktan sonra saklanması gerektiğinde buzdolabında bekletilerek tüketilmelidir. Hazırlanmamış ancak kapağı açılmış plastik kovalar 1-2 ay kadar buzdolabında bekletilebilirler.

Yorum Bırak

web tasarım