Dolgu Kremalı Tarifler

Dolgu Kremalı Tarifler

Her aşçının repertuarında pasta kreması için iyi bir dolgu kremalı tarifler listesi olmalıdır. Zengin vanilyalı böreği ve kremaları ​ için klasik dolgudur. Taze meyvelerde, meyveli tartlarda veya kremalı turtalarda servis edilir. Siz de en güzel dolgu kreması içeren tarifler için kremamızı tercih edebilir ve büyük lezzetleri mutfağınıza taşıyabilirsiniz. Ayrıca sağlık bakanlığı tarafından onaylı olduğunu da bilmenizi isteriz.

Siz de Kremamız Sayesinde Mutfağınızda Kaliteli Bir Tat Bırakın!

Önceden planlayın: Vanilyalı krema dolgusu yapmak en az 35 dakika sürer. Pasta kremasını önceden hazırlayın, bu sayede iyice soğuyabilir ve koyulaşabilir. Sıcak veya ılık bir dolgu, hamur işlerini sert yapmaktadır.

Başarının sırları: Düşük ısıda ağır ağır bir tencereyi sürekli karıştırmak sabır ister. Bu mükemmel vanilyalı pasta kreması dolgusu yapmanın anahtarıdır. Pasta kremasının kalınlaşması en az 20 ila 25 dakika sürer. İşlemi hızlandırmayı denemek için pişirme sıcaklığını arttırırsanız, karışımın kıvrılması muhtemeldir. Tencerenin tüm tabanını ve köşelerini kapattığınızdan emin olarak sürekli karıştırın, bu yanmasını önler ve karışımın eşit şekilde ısınmasını sağlar. En lezzetli dolgu kremalı tarifler için en güzel kremayı bizimle sağlayacağınızı ise unutmayın. Aslında en büyük sır bu!

Kabarcıkları kontrol et: Sürekli karıştırırken ilk kaynama belirtilerini görmek zor olabilir. Kaşıkta daha ağır bir sürtünme hissetmeye başladığınızda, karışımın üst kısmında büyük kabarcıkların olup olmadığını kontrol etmek için kaşığı ara sıra yukarı kaldırmaya başlayın. Büyük baloncuklar görünene kadar pişirmeye ve karıştırmaya devam edin. Sonra kaynatın ve 1 dakika karıştırın.

Hızlıca soğutun: Buzlu su banyosu, kıvrılmayı önlemek için başka bir yardımcı yoldur. Bu pasta kremasını soğutur ve hızlı bir şekilde pişmesine engel olur. Bu noktada sürekli değil, sadece ara sıra karıştırmak önemlidir. Çok fazla karıştırmak, kalınlaştırılmış pasta kremasının yapısını parçalayacaktır.

En Basit Şekilde Yapılışı

Orta boy bir kapta çırpılmış yumurta sarısına yavaş yavaş süt ilave edin. Şeker, mısır nişastası ve tuzu karıştırın. Biraz süt karışımından ekleyin ve pürüzsüz bir macun yapın. Kalan süt karışımını yavaş yavaş karışatırın. 20 ila 25 dakika arasında orta-düşük ısıda kaynayana kadar sürekli karıştırarak pişirin.

Hızlı soğutma: Tavayı büyük bir buzlu suya koyun. Soğutmayı hızlandırmak için birkaç dakika boyunca ara sıra ve yavaşça karıştırın. Vanilyayı üzerine ilave edin. Bir tabaka oluşmasını önlemek için pasta kremasının yüzeyine plastik bir parça yerleştirin. En güzel dolgu kremalı tarifler için dolapta 1 saat soğumaya bırakın.

Yorum Bırak

web tasarım