Dolgu Kreması Nasıl Yapılır ?

Dolgu Kreması Nasıl Yapılır ?

Dolgu kreması nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, unutmayın ki pastacılık kreması (veya Creme Patissiere), pastacılık yapımının en önemli özelliğidir. Bu nedenle pişirme, hamur işleri ve tatlıyı sevip sevmediğinizi öğrenmek için gerekli bir beceridir. Krema patissiere temel olarak nişasta ve yumurtalarla kalın bir hale getirilen, lezzetli, zengin, kremalı bir muhallebidir. Birçok tatlı için önemli bir kombinasyon olmaktadır. Siz de dolgu kremamızın tadını merak ediyorsanız satın alabilir ve dolgu kremada önemli olan aşağıdaki ipuçları ile harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı Onaylı Lezzet Bombası

Hamur işini seven ve tatlı düşkünü müşterilerimizin vazgeçilmezi olan dolgu kremamızı denemek için sipariş vermeniz yeterli olacaktır. Dolgu kremalarda önemli olan ipuçları için ise aşağıdaki hususlara göz gezdirebilirsiniz.

İzlemeniz Gereken Adımlar

Dolgu kreması nasıl yapılır sorusunun cevabını arıyorsanız bu adımlar size yardımcı olacaktır.

Sütü ısıtın: Tenceredeki sütü ısıtın, buhar izlerini görmeye başlayınca artık kaynatmanıza gerek kalmayacaktır.

Yumurta şekeri tabanını hazırlayın: Orta bir kabın içinde şekeri, unu ve tuzu karıştırın. Yumurta sarısını ekleyin ve kuru olan malzemelerle çırpın. Bu kalın bir macun oluşturacaktır. Macun ufalanmış veya pürüzsüz görünüyorsa sorun yok. Burada önemli olan, bileşenlerin tamamen birleştirilmesidir.

Sütü yumurta karışımına ekleyin: Bir miktar sıcak sütü yumurtaya dökün ve harmanlamak için çırpın. Sütü yavaşça yumurtaların içine dökmeye devam edin, sürekli çırpın. Her ikisini aynı anda yönetemiyorsanız, süt dökmek ve çırpma yapmak arasında ileri geri geçiş yapmanız uygundur.

Her şeyi tencereye geri dökün: Tüm süt yumurtalara eklendiğinde, tencereye geri dökün. Bir kabın üzerine bir süzgeç yerleştirin ve bunu tencerenin yanına yerleştirin.

Pasta kremasını ısıtın: Tencereyi tekrar orta ateşte ayarlayın. Ancak sürekli çırpmayın. İlk başta pasta gözünüze kreması çok ince ve köpüklü görünecektir, ancak birkaç dakika sonra kalınlaşmaya başlayacaktır. Bir puding benzeri kıvamında kalınlaştığında, kremanın ​​kaynama noktasına gelip gelmediğini görmek için her birkaç saniyede bir çırpma işlemini duraklatın. Yüzeye sıçrayan büyük kabarcıklar görürseniz, birkaç saniye daha çalkalayın ve sonra tencereyi ateşten alın.

Hamur kremasını süzün ve soğutun: Vanilyayı hamur kremasına karıştırın ve kremayı kasenin üzerine yerleştirilmiş süzgecin içine dökün. Bu, pasta kremanızda olabilecek her türlü pişmiş yumurtayı yakalayacaktır.

Kapak ve muhafaza: Hamur kremasını, kremanın yüzeyine doğru bastırılmış bir plastik ambalajla örtün ve tamamen soğutun. Dolgu kreması nasıl yapılır diyorsanız umarız size yardımcı olmuştur!

 

Yorum Bırak

web tasarım