En İyi Şeker Hamuru

En İyi Şeker Hamuru

En İyi Şeker Hamuru

En İyi Şeker Hamuru
En İyi Şeker Hamuru

En iyi şeker hamuru ile pastalarınız istediğiniz görselliğe ulaşarak, damaklarda unutulmaz tatlar bırakacaktır. Pastalar her zamanki sıradan görünümden sıyrılacak ve tasarım harikası şık birer sunum haline gelecektir. Kolay kullanım ve hızlı şekil alma özelliği ile sizlere sunduğumuz şeker hamurlarını rahatça kullanarak kendinize bir usta havası katacaksınız. Pastayı gören ve tadan herkesi kendinize ve ustalığınıza hayran bırakacaksınız.

Şeker Hamurunda Olması Gereken Özellikler

En iyi şeker hamuru tercihinizi yapabilmek için hamurlar içinde olması gereken özelliklerin sağlanmış olması gerekmektedir. Pastalarınıza şık bir sunumun yanı sıra sağlık açısından olumlu yönler katmanız için sunmuş olduğumuz hamur içinde özellikler şu şekildedir;

  • Hamurların herhangi bir ilave işlem ve maddeye gerek kalmadan ambalajından ilk çıktığı anda kullanıma hazır halde sizlere ulaşmaktadır.
  • Sağlık Bakanlığının belirlediği şartları eksiksiz yerine getirip gerekli kontrollerden geçen sağlığa zararlı bir madde barındırmayan hamurlarımızı sizlere sunuyoruz.
  • Hamurlarımız pastalarınızda farklı renk tonlarını yakalamak için jel boyası kullanımına uygundur.
  • Uzun raf ömürlerinin yanı sıra saklama ambalajları sayesinde, iş bitikten sonra kalan hamuru ambalajlandıktan sonra uzun süre ilk anki tazeliği ve kıvamını muhafaza etmektedir.
  • Ambalajdaki kullanım koşullarına uygun olarak herkesin kolay kullanımı için tasarlanmıştır.

En iyi şeker hamuru tercihiniz ile birlikte pastalarınızda en iyi olacaktır. Tadan ve gören herkesten tam not alacak, uzun süre akıllarda kalıcı olacak ve herkesi kendine hayran bırakacaktır.

Şeker Hamuru Kullanımı

Her evde, her türlü pastaya uygulanması için hazırlamış olduğumuz en iyi şeker hamuru seçeneklerimizden dilediğini tercih ederek eşsiz pastalar yaratabilirsiniz. Pastalarınıza hamuru uygulamak için;

  • Ambalajında çıkan şeker hamurunu 5 dakika kadar avuç içinde yoğurun,
  • Yumuşak kıvama gelen hamuru merdane veya kalın oklava yardımı ile dilediğini büyüklükte ve incelikte açın,
  • Hamuru pastaların üzerine serdikten sonra ballı şekerli su ya da gıda yapıştırıcısı ile sabitleyin,
  • Silikona kalıp veya basma kopatlar kullanarak figürler oluşturun,

En iyi şeker hamuru ile pastalar hakkında bütün bildiklerinizi değişecek, anlamlı pastalar ortaya çıkaracaksınız.

 

Yorum Bırak

web tasarım