Kabartma Tozlu Pastalar

Kabartma Tozlu Pastalar

Kabartma Tozlu Pastalar karbonat tozunun içerisinde bulunan karbonat sayesinde sıcakla temas ettiğinde bozulur ve ortama co2 gazı salgılar. Bu co2 pastaların içinden dışarı çıkamadığı için kabarmaya neden olur. Kek harici çoğu pasta ve poğaçalara hamur mayası kullanıldığı için kabartma tozunun etkisi bu ürünlerde bilinmemektedir. Kabartma tozu ve maya birbirlerine yakın sonuçlar vermektedir. Kabartma tozunun kullanım amacı hangi harç da kullanılırsa kullanılırsın kabarma sağlanmasıdır. Bu amaçla kullanılan kabartma tozu pastalarda en iyi sonucu vermektedir. Kokusuz ve tatsız oldukları için malzemelere göre eşit kabartma tozu kullanılabilir.  Kabartma tozu pastaların kabarmasını ve daha yumuşak süngerimsi olmasını sağlar.

Kabartma Tozlu Pasta Özellikleri

Kabartma Tozlu Pastalar görünüm olarak daha güzel ve kabarık olmaları için kabarma tozu kullanımı her tarifte bulunmaktadır. Kabartma tozsuz nadir pasta tarifleri vardır. Kabartma tozu yoğun şekilde talep edilmektedir. Bilenen herhangi bir zararı olmadığı ve paketlerinin üzerinde içerisindeki maddelerin yazı olması kullanma rahatlığı sağlamaktadır. Kabartma tozunun daha iyi sonuç verebilmesi için karbonatla karıştırılıp pasta harçlarına eklenebilir. Kabartma tozunun ana maddesi karbonat olduğu için hiçbir fark yaşanmaz.

  • İstenilen kalıpta pasta yapabilmeyi ve kalıp uygunluğunda kabarma sağlanması
  • Yumuşak ve lezzetli pastalar
  • Kullanılmadığında görüntü çirkinliği ve sertlik
  • Bir paket kabartma tozu bir pasta ölçeğiyle eşittir.
  • Kabartma tozu alternatifleri kullanıldığında aynı sonuç elde edilememe

Kabartma Tozlu Yapımı

Kabartma Tozlu Pastalarda en çok kullanılan kabartma tozlarının içinde karbonat, mısır nişastası, sodyum, alüminyum, fosfat ve potasyum gibi karışımlardan oluşmaktadır. Rengi beyaz olduğu için kullanılan harçta değişikliğe neden olmaz. İçerisindeki maddeler sayesinde sıvıyla ve fırın sıcağıyla yavaş şekilde tepkimeye girerek kabarmayı gerçekleştirilir. Kabartma tozlu pastalarda aynı tepkimeyi göstermektedir. İstenilen her alanda kullanılan kabartma tozları sadece pasta değil bazı temizlik ve koku emme özelliklerine de sahiptir. Bu özellikler içerindeki maddeler sayesinde gerçekleşmektedir. Pastalarda, hamur işlerinde, kurabiyelerde, cupcake ve keklerde kullanımında aynı kabarmayı sağlamaktadır. Kabartma tozlarının daha iyi sonuç verebilmesi için oda sıcaklığında yumurta, yoğur ve süt kullanılmalıdır.

Yorum Bırak

web tasarım