Kabartma Tozsuz Kek

Kabartma Tozsuz Kek

Kabartma Tozsuz Kek yapımı oldukça sık uygulanan bir tariftir. Kabartma tozu içerisinde olan bileşenlerin sıvıyla bir araya gelmesi sonucu ve fırın ısını aldığında tepkimeye karşılık vermesiyle kabarma oluşmaktadır. Bu nedenle kabartma tozu olmayan kekler normal şekilde kabarma olur. Kabartma tozsuz kekler kimi zaman ayarlaması yapılmadığı için kuruyabilir. Evde kabartma tozu yoksa yerine markamızın karbonat ya da iki üç damla limon suyu eklenebilir. Kabartma tozunun ana maddesi zaten karbonattır. Fakat karbonat fazla kullanıldığında pastalarda acı bir tat bırakır. Bu tat yaşanmaması için kabartma tozunun tatsız tadı vardır. Kabartma tozu ürünlerimizi kullanarak keke ve pastalarınızdaki lezzet farklarını görebilirsiniz. Kabartma tozumuz en iyi şekilde kabarma sağlar.

Kabartma Tozsuz Kek Nasıl Kabartılır

Kabartma Tozsuz Kek yapımında oda sıcaklığında olan yumurta, yoğurt ve süt gibi ürünlerin içerisinde protein bulunduğu için oda sıcaklığında daha hızlı şekilde hava kabarcıkları oluşur. Bu hava kabarcıkları fırın sıcağında havayı saklayarak kabarma meydana gelir. Kabartma tozu kullanırken bazı püf noktaları vardır. Bunlar;

  • Kullanılan malzemelerin oda sıcaklığında olması
  • Çırpma işlemi tam yapılmalıdır.
  • Yumurta ve şeker 5 dakikadan az çırpılmamalıdır
  • Yumurtanın rengi beyaz ve köpük şekilde olmalıdır
  • Tüm malzemeler eklendikten sonra mikserle değil el yardımıyla karıştırmak ve çırpmak gerekir
  • Karbonat ve limon suyunu karıştırıp kek harcına ekledikten sonra fırınlanmalıdır.

Kabartma Tozsuz Kekin Tadı

Kabartma Tozsuz Kek tadında hiçbir değişiklik yaşanmamaktadır. Ürünlerimizden kabartma tozu ve vanilya bir arada hamur ve kek tariflerinde kullanılmaktadır. Kabartma tozu kullanılmadığı zaman vanilya şekeri ürünlerimiz kullanılabilir. Bu ürünler aynı etki vermeseler de eksikliğini fark edilmez. Kabartma tozu hamur ve keklerin kabarmasını sağlarken vanilya ürünümüz aroma vermektedir. Koku kapatıcıda denebilir. Kabartma tozsuz kek yapılmasında vanilya yanında kullanılabilir. Kişilerin tamamen tercihine kalan bu ürünlerin kullanımı katılan harçta tat farkı olmaması, eksikliğinin fark edilmemesini sağlamaktadır. Ürünlerimizin hepsi serin yerde ve ağzı kapalı olarak saklanmalıdır. Kabartma tozu olamayan hazır kek harçlar ürünlerimiz her pasta ve hamur çeşitlerinde kullanıma uygun şekilde üretilmiştir.

 

 

 

 

 

 

Yorum Bırak

web tasarım