Kabartma Tozu ve Maya Arasındaki Fark

Kabartma Tozu ve Maya Arasındaki Fark

Kabartma Tozu ve Maya Arasındaki Fark, kabartma tozu kek, pasta, hamur, kurabiye gibi pasta çeşitlerinin hepsine kullanılması için üretilen ürünümüz ve fırın sıcağına girdiğinde tepkiyerek kabarmaya yol açan pasta malzemesidir. En çok kullanılan ürünlerimizden olan bu iki ürün aynı amacı farklı şekilde gerçekleştirirler. Aynı amaçla kullanıldıkları halde birbirlerinin yerine kullanıldıklarında sonuç istenilen gibi olmaz. Maya, yoğurt, peynir, hamur, bira, sirke, turşu, boza gibi yiyecek ve içeceklerin mayalanmasını sağlayan maddedir.  Maya, karbondioksit üretmek için biyolojik reaksiyon kullanırken, karbonat tozu hamur ürünlerinin mayalanması için kimyasal reaksiyon kullanır. Bu da hangisinin hangi çeşit pasta ve hamurlu ürünlerde kullanılması gerekerek üretmekteyiz.

Kabartma Tozu ve Maya Arasındaki Farklar Nelerdir

Kabartma Tozu ve Maya Arasındaki Farka bakıldığında ürünlerimizin birbirleri arasında içeriği ve özellik farklarının olduğu ve kullanım şekillerinin farklı üretildiği anlaşılır. Bütün pasta malzemelerimiz ayrı ayrı en iyi sonuç alınacak şekilde üretilmiştir. Bu nedenle kullanılan ürünlerimizden daha iyi sonuç alabilmek için kullanımlarına uygun malzemelerde kullanılmalıdır. Kabartma ve mayalanma aynı görünseler de farklılardır.

Maya,

  • Yaşayan tek hücreli mikro organizmadır.
  • Mayalamada kullanılan maddedir.
  • Maya hamuru mayalamak için bekletilir.
  • Maya yüksek ısıda etkisini kaybeder

Kabartma tozu

  • Kimyasal bir bileşiktir.
  • Mayalamada kullanılan maddedir
  • Bekletmeye gerek kalmaz, direk fırın sıcağında mayalanır.
  • Isı sayesine mayalanarak kabarma gerçekleşir.

Kabartma Tozu ve Maya Kullanımı

Kabartma Tozu ve Maya Arasındaki Fark bilindiği için uygun malzemelerde kullanılmalıdır.  Hamur ürünleri için maya kullanılmalıyken, pasta çeşitleri için kabartma tozumuz kullanılmalıdır. Bu ürünler gıda bakanlığından onaylı olarak üretildikleri ve satışa sunulduğu için güvenle kullanılabilir. Ürünlerimizin hepsi aynı hijyen ve kullanım amacını en iyi şekilde yerine getirecek maddelerden oluşturulmaktadır.  Birçok ürünlerimiz arasında kabartma tozu alternatifi ve maya alternatifi bulunmaktadır. Hem hamur ve pasta çeşitlerinin lezzetlerinin bozulmaması için tarifte yazan başka ürünler birbirlerinin yerine kullanılmamalıdır. Mayanın hangi amaçla ve hangi ürünlerde kullanıldığı net olduğu için kullanım alanı bellidir. Kabartma tozu da sadece pasta çeşitlerinde kullanılır.

Yorum Bırak

web tasarım