Kabartma Tozu Yoksa Ne Yapılır ?

Kabartma Tozu Yoksa Ne Yapılır ?

Kabartma Tozu Yoksa Ne Yapılır, Hamur ve keklerin kabarmasını sağlayan kabartma tozumuz olmadığında harcın içine karbonat ya da birkaç damla limon sıkılabilir. Asit özellikleri taşıdıkları için sıvı ve fırın sıcağıyla bir araya geldiklerinde tepkime sonucu kabarma gerçekleşir. Pasta ürünlerimizden kabartma tozu yoksa iyi ayarlanmış tariflerle istenilen sonuç aynı şekilde elde edilebilir. Hamur harçlar için yaş maya ve toz maya ürünlerimiz kullanılabilir. Kek harçları için kabartma tozu olmadığında aynı marka karbonat kullanılması tavsiye etmekteyiz. Karbonat içeriği bakımından çok kullanıldığında kullanılan pastalarda acımsı bir tat oluştura bilir dikkat edilmelidir. Hemen aroma katması hem de kabarma daha etkili olması için karbonat ve limon suyu karıştırılarak harçlara ekleyebilirsiniz.

Kabartma Tozu ve Karbonat Arasındaki Fark

Kabartma Tozu Yoksa Ne Yapılır, bazı tariflerde ürünlerimiz kabartma tozu ve karbonat beraber kullanılır. Bunun amacı ürünlerimiz sayesinde en iyi kabartmayı pastalarda sağlayabilmektir. Keklerin daha yumuşak ve lezzetli olması sağlayan bu iki ürünümüzü karıştırarak farklı bir lezzet elde edebilirsiniz.

Karbonat;

  • Karbonatın etki etmesi için asitli bir sıvıyla tepkimeye girmesidir.
  • Asitle tepkimeye giren karbonat karbondioksit gazı oluşturarak kabarma sağlar.
  • Karbonat mayalandıktan sonra fırın sıcağında tepkimeye girer

Kabartma tozu;

  • Kabartma tozunun yapısında karbonat vardır. Buda asit ve sıvının birleşmesiyle kabarma gerçekleşir. Yumurta ve kabartma tozu
  • Karbonat sıcağa girince tepkimeye girer.

Kabartma Tozu Alternatifleri

Kabartma Tozu Yoksa Ne Yapılır, belirlediğimiz alternatifler çırpılmış yumurta akı, içerisindeki hava baloncukları sayesinde fırında hava kabarcıkları kabarmaya neden olur. Süzme yoğurt, içerisindeki asit sayesinde en iyi sonuç veren alternatiftir. Sirke, sirkenin oluşumu zaten mayalanma olduğu için içerisindeki asit kek harçlarıyla bir araya geldiğinde kabarma gerçekleşir. Sirke kek ve hamur harçlarının rengini değiştirmez. Şeker kamışı, içerisindeki bulunan tatlandırıcılar sayesinde hem harçlara tat verir ve kabart sağlar. Firma olarak kabartma tozu yoksa bu gibi ürünler kullanılabilir. Kabartma tozu ürünümüz olmadan etkili bir sonuç alınmasa da idare edebilir. Bu alternatiflerin çoğu denenmiş olduğu için harç yoğunluğuna göre miktarı ayarlamak göz kararı hesaplanmalıdır.

 

 

 

Yorum Bırak

web tasarım