Kakao Nasıl Üretilir?

Kakao Nasıl Üretilir?
Kakao Nasıl Üretilir?
Kakao Nasıl Üretilir?

Kakao Nasıl Üretilir?

Kakao nasıl üretilir? Sorusu kakaonun ilk halinden sofralara gelen haline kadar geçen süreci açıklamaktadır. Kakao 4 ile 10 metre yüksekli arasında değişen ağaçlarda yetişen bir meyvedir. Çeşitli işlemlerden geçerek tatlı, pasta ve kurabiye başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Raflara ulaşıncaya kadar ilk şeklinden çok farklı bir hale gelmektedir.

Kakao Üretim Aşamaları

Kakao nasıl üretilir? Sorusu ile ne tür işlemlere tabii olduğu ortaya çıkmaktadır. Ağaçlarda yetişen kakaolar toplandıktan sonra;

  1. Kurutulması: Toplanan kakao güneş altında fermantasyona tabii tutularak doğal yollar ile kurutulur.
  2. Temizleme: Kuruyan kakao tanecikleri eleme ile temizlenir ve taş yardımı ile yabancı maddelerden ayıklanmaktadır. Temizleme işlemi el ile yapıldığı gibi hızlı ve pratik olması için makineler kullanılarak da yapılmaktadır.
  3. Kavurma: Temizlenen kakao çekirdekleri kavrularak içindeki nem oranı yüzde 6 seviyelerinden 1 seviyelerine indirilir. Elastik yapısını kaybeden kakao çekirdeklerindeki saf kakao kokusu daha ön plana çıkmaktadır.
  4. Öğütme (Kırma): Kakao nasıl üretilir? Sorusunun son aşaması olarak, bıçak veya merdane kullanılması ile kakao çekirdeği kabuğunu kırılmaktadır. Çekirdek için ve kabuğu birbirinden ayrıştırılarak sadece çekirdeğine ulaşılır.
  5. Ezme işlemi: Kakao üretimi bittikten sonra kullanım amacı için ezme makineleri kullanılarak, toz ya da sıvı hale getirilmektedir.

Bu aşamalardan sonra kakao paketleme işleminin adından satışa sunulmaktadır.

 

Kakao Nasıl Kullanılır?

Aşamaları biten kakao isteğe göre çekirdek halinde, parçacık olarak ya da toz olmuş hali ile kullanılmaktadır. Çikolata yapımı başta olmak üzere, pasta, kurabiye, kek, puding, sos ve sufle olarak tatlı çeşitleri içerisinde kullanılmaktadır. Kakao nasıl üretilir? Cevabı doğrultusunda kakao sıcak bir içecek olarak da tercih edilmektedir.

Kakao kullanımı yapılacak olan tatlılar içerisinde belirlenen oran içinde kullanılmalı ve kesinlikte paket üzerindeki son kullanım tarihi dikkate alınmalıdır. Ambalaj üzerinde yazan kullanım talimatına kullanım esnasında bağlı kalınmalıdır. Her şeyin fazlasını zararlı olduğu bilindiğinden çok tüketime kaçılmaması gerekmektedir. Kakao nasıl üretilir? Kapsamında zahmetli bir süreçten geçen kakao tatlılara farklı bir lezzet ile güzel bir görünüm kazandırmaktadır.

Yorum Bırak

web tasarım