Kısa Sürede Hazırlanan Dolgu Krema

Kısa Sürede Hazırlanan Dolgu Krema

Herkes kısa sürede hazırlanan dolgu krema nasıl hazırlanıyor merak etmekte. Özellikle pastacılığa ilgisi olanlar. Ancak önceden hatırlatalım ki pasta kreması buzdolabında en fazla 5 gün kadar duracaktır. Son kullanma tarihi geçmiş değil, taze süt kullandığınızdan da emin olun. Pasta kremanızı ise asla dondurmayınız, çünkü çözüldüğünde asla aynı kremsi dokuya sahip olmayacaktır. Eğer bütün bunlarla uğraşmak istemezseniz sizin için ürettiğimiz dolgu kremamızdan ise faydalanmak daha kolay olacaktır!

Mükemmel Pasta Kreması İçin bizi tercih edebilirsiniz!

Her ne kadar sektördeki en kaliteli ve lezzetli kremayı üreten bir marka olsak da aşağıdaki maddelere de dikkat etmek sizin de büyük bir katkı sağlamanıza neden olacaktır.

  • Sütü ısıtın ve çok sıcak olana kadar (kaynatmayın) sıcaktan alın.
  • Başka bir kapta yumurta sarısı ve şekeri çırpın.
  • Sonra unu ve vanilyayı çırpın.
  • Tencereye yumurta sarısını yerleştirin ve yavaşça süt / krema kombinasyonunu ekleyin.
  • Isıyı orta dereceye kadar arttırın ve koyulaşana kadar sürekli pişirin
  • Kalınlaştırılmış pasta kremasını bir cam kaseye yerleştirin, plastikle örtün ve en az 3 saat boyunca soğutun.
  • Kullanmadan önce karıştırın.

Bu kısa sürede hazırlanan dolgu krema, lezzetli bir vanilya aromasıyla pürüzsüz ve kremsidir. Bu pasta kreması ile doldurmaya karar verdiğiniz her neyse, kesinlikle beğeneceğinizi umuyorum.

Süt ile Yapılan Dolgu Krema

Piyasadaki en lezzetli tada sahip olan dolgu kremamız, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olup mutfaklarda pastacılık şöleni yaratmakta! Eğer kendi elinizle malzemeleri buluşturmak isterseniz, bu da oldukça kolay olacaktır.

Orta boy bir tencereye 3/4 bardak süt ve vanilya ekleyin, süt kaynamaya başlayana kadar orta sıcaklıkta ısıtın. Ardından ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Orta boy bir kapa yumurta sarısı ve şeker ekleyin, kalınlaşana kadar orta-yüksek hızda çırpın ve kremsi hal almasını bekleyin. Yavaş yavaş kaynamış, soğutulmuş sütün 1 / 3’ünü ekleyin ve çırpmaya devam edin. Sonra unu yavaşça ekleyin ve pürüzsüz hale gelene kadar çırpmaya devam edin.

Kalan sütün bulunduğu orta kabın içine yumurtalı karışımı ekleyip orta-düşük ateşte pişirin, karışım kaynamaya başlayana kadar sürekli çırpın. Ateşten alın ve bir cam kabın içine aktarın. Tamamen soğumaya bırakın. Plastik kaplara koyacaksanız acele etmeyin (plastiğin kremaya dokunduğundan ve soğuduğundan emin olun)  ve kısa sürede hazırlanan dolgu krema tarifinizin tadını çıkarın!

 

Yorum Bırak

web tasarım