Krem Patiseri İçinde Ne Var ?

Krem Patiseri İçinde Ne Var

Krem patiserinin evde yapımı kolaydır ve en lezzetli hamur işlerinde, pastalarda ve diğer tatlılarda kullanılır. Krem patiseri içinde ne var diye merak ediyorsanız, işte sizin için tarif! Her defasında mükemmel bir krem patiseri için bu tarifi seveceksiniz. Pasta kreması, tüm kremlerin annesi olarak bilinir. Dünyanın her yerindeki pastanelerde, özellikle Fransız mutfak temelinde bulunur. Çok çeşitli kullanımlara sahiptir ve ayrıca pastacılık kreması ismiyle de geçmektedir. Krem patiserinin evde yapımı kolaydır ve en lezzetli hamur işlerinde, pastalarda ve diğer tatlılarda kullanılır. Her defasında mükemmel Fransız krem patiseri için bu tarifi seveceksiniz.

Krem Patiseri Ürünümüz ile Siz de Lezzette Zirveyi Yakalayın!

Her ne kadar bazıları için elde yapılan geleneksel uygulama sevilse de emin olun ki hazır krem patiseri ürünümüz tam da damak zevkinize göre! Üstelik Sağlık Bakanlığı tarafından da onaylıdır. En güzel krema tarifi için krem patiseri içinde ne var sorusunun cevabı şu şekilde olmaktadır. Büyük bir sos tavada, süt ve bir bardağın dörtte biri ile şekeri karıştırın. Orta ateşte kaynamaya başlatın.

Ayrı bir karıştırma kabında, yumurta, yumurta sarısı, mısır nişastası ve bir fincanın dörtte biri ile şekeri çırpın. Süt kaynamaya başladıktan sonra hızlı bir şekilde çalışın ve sıcak sütünün yarısını sabit bir akışta yumurta karışımına dökün, yumurtaların kıvrılmasını veya pişmesini önlemek için sürekli çırpın. Hemen yumurta karışımını tekrar tencereye dökün ve sürekli çırpın.

Orta dereceli bir ısıya geri dönün ve karışım kalınlaşana kadar sürekli çırpın. Kalınlaşınca ısıdan uzaklaştırın ve eriyene kadar tereyağını ve vanilyayı karıştırın. Temiz bir karıştırma kabına dökün ve üstünü herhangi bir filmin oluşmasını önlemek için plastik sargının pasta kreminin üstüne temas etmesini sağlayın. Kullanmadan önce buzdolabında en az 4 saat boyunca tamamen soğutun.

Güzel Krem Patiserinin Püf Noktası

Krem patiseri içinde ne var karşılığı verdiğimiz tarif bilgisinde, pasta kreması yapımındaki tek zor kısım yumurta karışımını temperlemektir. Yumurta karışımınızı doğrudan sıcak bir sıvının içine dökerseniz, büyük olasılıkla tatsız olan küçük pişmiş yumurta parçaları ile bitirdiniz. Bundan kaçınmak için, kuvvetli bir şekilde çırparken yumurta karışımına az miktarda sıcak sıvı dökerek yumurtalarınızı temperlersiniz.

Yorum Bırak

web tasarım