Krem Şanti İçindekiler

Krem Şanti İçindekiler

Krem Şanti İçindekiler neler olduğu merak edilirken. Pastaların vazgeçilmezi olan ve süslemeye yardımcı olan krem şantiler aslında şeker ve yumurta karışımı ya da kremayla şeker karışımı olarak üretilir. Krem şantilerin içinde şeker, hidrojenize bitkisel palm yağı, glikoz şurubu, mono, digliseritler, emülgatör, nişasta, süt tozu, süt proteini gibi birçok ürünler kullanmaktayız. Krem şanti paketleri 75 gramdan oluşacak şekilde ayarlanmıştır. Ev yapımı krem şantiler de tarifine göre 3 ya da 4 malzemelerden oluşan tarifler sizlere vermekteyiz. Hazır krem şantilerin saklama süreleri sorun olmaktadır. Süt ve suyla hazır hale gelen krem şantiler en kısa sürede tüketilmelidir. Satış sırasında bayatlama ya da kullanıldığında insan sağlığına zararları olmaması için gıda bakanlığında onayı geçerek satışını yapmaktayız.

Krem Şanti Kullanım Alanları

Krem Şanti İçindekiler sayesinde birçok pastada kullanıma uygun üretmekteyiz. Bu kullanımları hem görsel hem de tat olarak lezzet katıkları için hemen hemen her pasta da krem şanti ürünlerimiz kullanılır. Pastaların yanı sıra meyve salatalarında ve sade meyvelerin üzerlerine lezzet artırıcı ve görünüm şıklığı katmaktadırlar.

  • Sade krem şanti
  • Kakaolu krem şanti
  • Meyve parçacıklı krem şanti
  • Renkli krem şanti

Fiyat uygunlukları sayesinde kolaylıkla satışı olan ve kullanım yoğunluğu sayesine toplu alımlar ve tekli paketler şekilde satışları online sitemizde yapılmaktadır. Market ve pasta satılan yerlerde pasta malzemesi krem şanti ve diğer ürünlerimiz satılmaktadır.

Ev Yapımı Krem Şanti

Krem Şanti İçindekiler, hazır krem şantilerin içerisinde daha çok maddeler bulunmakta olduğu doğru fakat bu ürünlerimizin içerisine olan her şey gıda bakanlığı tarafından onaylanmış ve yasal satışı bulunan ürünlerdir.  Hazır satılan krem şantiler toz halinde istenilen aromada satılır. Ev yapımı krem şantiler kullanıma hazır yoğunlukta olarak hazırlanır ve buzdolabında bekletildikten sonra kullanılabilir. Krem şantiler daha doğal oldukları için sütle ya da suyla karıştırılıp hazırlandıktan sonra hızlı şekilde tüketilmeleri gerekir. Pasta içlerinde kullanılmasalar bile üstlerine süs amaçlı kullanılmaktalardır. Sadece suyla ya da sütle hazırlanmalıdır. Diğer türlü tatlarında değişikliklere neden olabilir.

 

 

 

 

 

 

Yorum Bırak

web tasarım