Krem Şanti Nasıl Yapılır ?

Krem Şanti Nasıl Yapılır ?

Sizin için ürettiğimiz harika tarifler sayesinde kolayca istediğiniz krem şantiyi elde edeceksiniz. Bu basit tarifle siz de krem şanti nasıl yapılır kolayca öğrenebilirsiniz. Bu sayede krem şantiniz her zaman için mükemmel bir sonuçla ortaya çıkacaktır. Kâsenizi ve çırpıcılarınızı ise önceden soğutmayı unutmayın! Bu tariften yaklaşık iki bardak çırpılmış krema çıkmaktadır.

Kullanılan malzemeler:

  • Sizler için ürettiğimiz krema
  • Harika tat ve kıvamda olan krem şanti

İzlemeniz Gereken Yol

Krem şanti nasıl yapılır diye düşünüyorsanız, daha hızlı sonuçlar için karıştırma kabınızı ve çırpıcıları (bir el mikseri veya stant mikseri kullanıyorsanız) dondurucuya en az 15 dakika ya da gece boyunca soğutmak adına dondurucuya yerleştirin. Krem şanti yapmak için her şey hazır olduğunda, soğutulmuş kremayı bir köşede bekletin. Toz şeklinde olan krem şantimizi önce düşük hızda karıştırmaya başlayın ve orta – yüksek seviyeye doğru yükseltin. Krema neredeyse iki katına çıkıncaya kadar karıştırmaya devam edin. Bir süre fazla bir şey yapmıyor gibi gelebilir size, ama daha sonrasında çırpılmış krema aşamalar ilerledikçe oldukça hızlı bir şekilde kıvama gelecektir. Daha sonra krem şanti ve kremayı birleştirerek harika lezzetler elde edeceksiniz. Dilerseniz krem şantiyi tek başına da kullanabilirsiniz.

Krem şanti ile Püf Noktalar

Yumuşak toplar oluşturmak için karışım, erimiş dondurmaya benzeyene kadar karıştırmaya devam edin ve karıştırıcıyı kaldırdığınızda o oluşan hafif girdap izlerini korumaya çalışın. Bu tepecikler için karıştırıcıyı kaldırdığınızda karışım daha belirgin olacaktır. Birbirine yakın girdap izleri elde edinceye kadar karıştırmaya devam edin ve bunu test etmenin yolu da bir kaşığı üzerine bastırdığınızda bu girdap işaretlerinin korunması olacaktır. Bu, klasik tutarlılıktır.

Krem şanti nasıl yapılır sorusunun cevabında, sert tepe noktaları oluşturmak için karışım sıkı girdap izlerine sahip olana ve dolu bir görünüm elde edinceye kadar karıştırmaya devam edin. Ancak fazla abartmayın, yoksa kremanız tereyağına dönmeye başlayacaktır. Artık istediğiniz gibi krem şantinizi kullanabilirsiniz. Unutmayın ki krem şanti, buzdolabında en fazla 5 güne kadar kapalı kalabilir. Karışım eğer biraz ayrılırsa, bir kaşık yardımı ile hafifçe karıştırın. Ev yapımı olan çırpılmış krema zamanla biraz hacim kaybedebilir. Bu nedenle orijinal dokuyu tekrar elde edebilmek için hafifçe çırpmak gerekebilir.

 

Yorum Bırak

web tasarım