Şeker Hamuru Açmak

Şeker Hamuru Açmak

Şeker Hamuru Açmak

Şeker Hamuru Açmak
Şeker Hamuru Açmak

Doğum günleri, düğün ve benzer özel günlerinizde ortam ambiyansın tamamlayan, görselliği ile gözleri alan makine yapımı gibi harika işlerin çıkmasına yardımcı olan muhteşem pasta süs malzemesinin adıdır şeker hamuru. Pastanın yanı sıra süsleme için kullanıldığından kurabiye ve birçok tatlıda rahatlıkla kullanılarak kullandığınız yiyeceklerin daha ilgi çekici olmasını sağlayabilirsiniz. Pudra şekeri ve su karışımının belli bir sıcaklık ve basınçta karıştırılarak istenen forma gelmesi sağlanmakta ve süslemeye hazır halde paketlenerek satışı yapılmaktadır. Yapımı bu denli kolay olan şeker hamurunun gün geçtikçe daha çok rağbet görmesi hem hayallerinizde ki her formu oluşturabilmeniz hemde pastalarınızdaki görüntünün kolaylıkla kazanılabiliyor olmasıdır.

Şeker hamuru açmak için şeker hamurunun hangi şartlarda hangi durumlara girdiğini bilmek gerekmektedir. Tecrübe ve şeker hamuru ile ilgili bilginizin olması gereklidir. Şeker hamuru kolay bozulmayan, dikkat edilerek belli şartlarda muhafaza edilmesi ile uzun sure bayatlamayan yenilebilir pasta ve benzeri tatlı süs malzemesidir. Kolay bayatlamıyor, kolay bozulmuyor ancak markasına göre kalitesi ve kullanımsa ki kolaylığı değişkenlik gösteriyor. Kalitesinin yanı sıra da kullanımı etkileyen hususlar var. Şeker hamurunu kullanmak ve uygulama yapmak için şeker hamuru açmak istenilen inceliğe getirmek gerekmektedir. Bu konu süsleme kadar önemli ve dikkat gerektiren husustur. Firmamız tarafından sarışı yapılan kaliteden ödün vermeyen şeker hamuru çeşitleri kolay kullanımı nedeni ile her kesimin tercihidir. Kullanımında bazı rüyaları bilmek se işinizi bir hayli kolaylaştırmaktadır.

Şeker hamuru açmak için kuru ve sert bir zemin seçilmesi gereklidir. Şeker ile yapıldığından ıslak bir zeminde erime ve yapışma nedeni ile başarılı bir uygulama yapmanızın imkânı olmayacaktır. Şeker hamuru oda sıcaklığında ve hava ile temas etmeyecek şekilde ambalajlanmış olmalıdır. Aksi durumda hamur kurur, bayatlar ve soğuk ortamlarda açmanızı güçleştirecek sertlikte olur. Şeker hamuru açmak için evde ki merdane ve oktavalar kullanılabilir. Tabi ki kuru olması gerekmekte. Yine de yapışma olayı yaşanıyorsa az miktarda pudra şekerinden yardım alabilirsiniz. Ancak bu az olmalı aksi taktirde şeker hamuru rengini açabilir. Şeker hamurunu acele etmeden yavaş ve dikkatli açmalısınız. Kolayca yırtılabileceği unutulmamalıdır. İstediğiniz inceliğe gelene kadar açma işlemine devam ediniz ancak çok ince olmamasına yırtılmaması için dikkat ediniz. Dikkatinize rağmen yırtılma veya çatlakların oluşması durumun da elinizde hafif baskı uygulayarak çatlakları giderebilirsiniz. Tamamen açma işlemi bittiğinde en eğlenceli aşamasına, şekillendirmeye geçebilirsiniz. Bu aşamada çok fazla dışarıda bekletilmemesine özen göstermeniz kurumasını ve dağılmasını önlemek için dikkat etmeniz gereken husustur pasta süslemesi bittikten sonra üzerini şeffaf bir koruma ile kapatarak hava ile temasını minimuma indirmelisiniz.

Yorum Bırak

web tasarım