Şeker Hamuru Bozulur mu?

Şeker Hamuru Bozulur mu?

Şeker Hamuru Bozulur mu?

Şeker Hamuru Bozulur mu?
Şeker Hamuru Bozulur mu?

Şeker hamuru şeker jelatin su ve tercihe göre farklı malzemelerin de karışımı ile katı şekillenebilir, hamurumsu kıvamda yenilebilir pasta ve benzeri tatlı süsleme malzemesidir.  Çoğunlukta pastalarda kullanılsa da kurabiye ve benzeri tatlı aperatiflerde ve birçok benzeri yiyeceklerde kullanılabilir. Türk halkı damak tadı olarak tatlılara düşkündür. Bu nedenle de ülkemizde tatlı tüketimi oldukça fazladır. Özelliklede pasta kurabiye benzeri tatlılar küçükten büyüğe özel günlerde tercih edilir. Daha doğrusu kutlamaların olmazsa olmazı durumuna gelmiş vaziyette. Düğünlerde doğum günlerinde ve birçok özel günde sade pastalar yerine süslü rengarenk hayallerin pastalarmış halleri tercih edilmekte. Bu tercih özel gün sahibini mest etmek onda kutlamanın hazzını yükseltmek için gün geçtikçe şaşırtıcı ve de gösterişli pastalardan yana olmaktadır. Tam da gösterişte, hayallerin pastalarda hayat bulması konusunda devreye şeker hamuru girmektedir. Her şekle girebilen, her türlü süslemeye imkân sağlayan şeker hamurları hakkında en çok merak edilenlerden bazıları; Şeker hamuru bozulur mu?

Şeker Hamuru Bozulur Mu? Hangi Koşullarda Muhafaza Edilmelidir? Dışarda Ne Kadar Durabilir.

Şeker hamuru yapısı itibari ile kolay bozulan ve kolaylıkla bayatlayan bir malzeme değildir. Her ne kadar kolaylıkla bozulmuyor olsa da bu hiç bozulmayacaktı, bayatlamayacağı anlamına gelmemektedir. Hem kullanımda aksilikler yaşamamak hem de uygulanmadan sonrası için bozulmasını engellemek için dikkat edilmesi gereken durumlar vardır.

  • Oda sıcaklığında muhafaza etmek; Şeker hamurunun sertleşmesini ve kurumasını önlemek için en uygun saklama koşulları 16-20 c sıcaklık değerinde olmasıdır.
  • Hava ile temasının engellenmesi; şeker hamurununum kurumaması için kapalı kaplarda yahut poşet, jelatin, streç ile sarılarak hava ile temasının tamamen kesilmesi gerekmektedir.
  • Su ile direk ve uzun süreli teması engellenmeli; Ham maddesi şeker olduğu için erimesini engellemek için su ile temasından kaçınılmalıdır. Uygulamada fırça kullanılabilir. Şeker hamuru bozulur mu düşünülmesi durumunda bozulmaması için bu durumlar yapılabilir.

Hava ile teması olan hamur kurur esnekliğini kaybeder. Bu duruma gelen hamur ile süsleme vb. İşlemleri gerçekleştirmek de mümkün olmamaktadır. Aynı şekilde soğuk ortamda muhafaza etmek hamurun sertleşmesine ve uygulamada şekillendirmenin zorlaşmasına sebep olacaktır. Su ile teması şeker hamurunun erimesine ve karışımın bozulmasına dolayısı ile uygulamanın yapılamamasına sebep olur.

Şeker hamuru bozulur mu sorusunun bir nevi cevabını da vermiş olmaktayız. Ancak hamurunuzun kalitesi, içeriğinde kullanılan malzemelerin seçimi Şeker hamurunun bozulma ve bayatlama süresini etkiler. Normal şartlarda oda sıcaklığında kapalı olarak saklanan şeker hamuru aylarca bozulmaz. İşlem görmüş, pasta üzerindeki şeker hamuru da havayla teması kesilmiş halde 10- 15 gün kadar bozulmadan durabilmektedir.

Yorum Bırak

web tasarım