Şeker Hamuru Çiçek Yapımı

Şeker Hamuru Çiçek Yapımı

Şeker Hamuru Çiçek Yapımı

Şeker Hamuru Çiçek Yapımı
Şeker Hamuru Çiçek Yapımı

Şeker hamuru, özel günler için hazırlanan tatlıların süslenmesi ve dekore edilmesinde kullanılır. Malzeme renklerinin bolluğunu ve esnekliğini gösteren dekoratif malzeme olarak çiçekler gelmektedir. Şeker hamuru çiçek yapımı sabırlı bir çalışma gerektirir.

Şeker Hamuru Türleri

Evdeki malzemeler ile şeker hamuru yapılabileceği gibi ticari olarak üretilen şeker hamuru türleri mevcuttur. Şeker hamuru çiçek yapımı ve şeker hamuru figür yapımı için farklı türlerde şeker hamurları mevcuttur. İçeriklerindeki malzeme farklılıkları sayesinde esneklik ve sertlikleri detaylar üzerinde çalışmaya ve kalıcı bir son ürün olarak sunulmaya uygundurlar.

Şeker Hamuru Nasıl Yapıştırılır?

Şeker hamurundan çeşitli objeler oluştururken bazı durumlarda farklı hamurların yapıştırılması gerektiğinde kullanımı en yaygın olan yöntem ufak bir fırça yardımı ile iki parçanın ıslatılmasıdır. Burada dikkatli olunması gereken birkaç husus var;

  • Suyu bol kullanmak şekerin erimesine ve verilen şeklin bozulmasına sebep olabilir,
  • Çalışma ortamının ıslanması halinde, açılacak diğer şeker hamurlarının yapışkanlığı artabilir,
  • Yapışkanlık sebebiyle ürün yapıştırılırken veya son kalıcı şekil verilirken bozulabilir.

Yukarıda değindiğimiz sebeplerden ötürü, şeker hamurunu ve çalışma ortamını ıslatmamaya özen göstermek gereklidir.

 

Çiçek Şeker Hamuru Yenir Mi?

Tüm şeker hamurları gibi çiçek şeker hamuru da yüksek miktarda şeker içerikli bir malzemedir. Asıl kullanım amacı süs objesi olduğu göz önünde bulundurulduğunda yenilmemesi tercih edilmelidir. Bununla birlikte az miktarda tüketilmesi herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

 

Şeker Hamurundan Çiçek Nasıl Yapılır?

Şeker hamurundan çiçek yapmanın birkaç farklı yöntemi vardır. Yapılacak çiçeğin ebatları ve kullanılacağı yer gibi koşullar yöntem değişikliğini gerekli kılabilir. İlk yöntem olarak, şeker hamuru çiçek yapımı için hazırlanan şeker hamuru uygun ölçülerde açılır ve açılan parça tek parça olarak açıkken şekillendirilir. Açık şekillendirme sonrasında ise hamur arzu edilen çiçeğin şeklini alacak şekilde katlanır. İkinci yöntem ise daha fazla zaman gerektirebilir. Çiçeğin yapraklarının tek tek içten dışa doğru olacak şekilde birbirlerine yapıştırılması ile oluşturulabilir. Her iki yöntemle de güzel sonuçlar alınması mümkündür. İlk yöntem ikincisine göre biraz daha hızlı yapılabilirken, ikinci yöntem belirli bir uzmanlık ister.

Yorum Bırak

web tasarım