Şeker Hamuru İle Pasta Yapımı

Şeker Hamuru İle Pasta Yapımı

Şeker Hamuru İle Pasta Yapımı

Şeker Hamuru İle Pasta Yapımı
Şeker Hamuru İle Pasta Yapımı

Pastacılıkta şeker hamuru kullanımı pasta yapımının en üst seviyesi olarak kabul edilir. Ancak püf noktalara dikkat edildiğinde şeker hamuru ile pasta yapımı düşünüldüğünden çok daha kolay olmaktadır. Özel günlerde daha çok tercih edilen şeker hamurları, pastaların daha şık ve gösterişli olmasını sağlamaktadır. Şeker hamuru hazır olarak alınabildiği gibi evde basit birkaç malzemeyle de yapılabilmektedir. Evde yapılan şeker hamurlarında kıvam ve renk tutturmak uğraştırıcı olduğu için çoğu kişi tarafından hazır paketlenmiş şeker hamurları tercih edilmektedir. Hazır paketli şeker hamurları el ile yumuşayana kadar yoğrulduğunda kullanıma hazır hale gelmektedir.

Şeker Hamuru ile Pasta Yapımının Püf Noktaları

Şeker hamuru ile pasta yapımında mükemmel pastayı yapabilmek için dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır.

  • Şeker hamuru her kek için uygun değildir. Sıvı ile temas ettiğinde zarar görebilen şeker hamuru, pasta içerisinde bulunan meyvelere veya kremaya temas etmemelidir.
  • Şeker hamuruyla kaplanacak olan kekin 1 veya 2 gün önceden yapılıp dinlendirilmesi ortaya daha lezzetli bir pasta çıkarabilmektedir. 1-2 gün önceden pişirilen kek dinlendirildikten sonra kreması sürülmelidir.
  • Pasta üzerinde kaplama yapılacak olan şeker hamuru boyut olarak pastadan daha büyük olmalıdır. Şeker hamurunun fazla kalan kısımları kaplama yapıldıktan sonra kesilebilir.
  • Oda sıcaklığında en uygun kıvama gelen şeker hamurlarını yoğururken hava kabarcıkları oluşabilmektedir. Bu hava kabarcıklarından kurtulmanın en basit yolu iğneyle patlatmaktır.
  • Kaplama yapılacağı sırada kekin döner bir tabakta olması bu işlemde büyük bir kolaylık sağlamaktadır.
  • Şeker hamurunu yapışmayı engelleyecek merdaneyle açmak kolaylık sağlamaktadır. Diğer işlemler için de şeker hamuruna özel olarak bulunan kesici gibi aletleri kullanmak mükemmel pastayı yapabilmek için gereklidir.

Şeker Hamurlu Pastanın Saklanması

Şeker hamuru ile pasta yapımından bir sonraki adım bu pastanın muhafaza edilmesidir. Havalandırılmış serin bir odada bekletilmesi önerilen pastalar, buzdolabında saklanacaksa bir kutu içine konulmalıdır. Direk olarak buzdolabında saklanan şeker hamurlu pastaların görüntülerinde bozulmalar görülebilmektedir. Eğer bekletilerek dondurulan bu pasta daha sonrasında çözünmeye bırakıldıysa bu pastayı tekrar dondurmak mümkündür.

Yorum Bırak

web tasarım