Şeker Hamuru Kalıpları

Şeker Hamuru Kalıpları

Şeker Hamuru Kalıpları pasta, kurabiye ve keklere istenilen şekli kolay ve şeker hamurunu deforme etmeden şekil verilmesini sağlar. Şeker hamuru satın alındığında belirli bir yumuşaklığa gelene kadar el yardımıyla yoğurtmak gerekir. Evde yapıldığında yapım aşamasına ve kıvamına dikkat edilmesi gerekir hamur hafif çekiliğinde yırtılmıyor da kıvamı ve yumuşaklığı olmuştur. Şeker hamuru evde yapma zahmetine girmek yerine telefonla online olarak satışını yapmaktayız. En güvenilir şekilde internet sayfamızdan alışverişi yapabilirisiniz. Hamur açma yapışmayan özel araç gereçlerle açılmalıdır. Açma işleminde hafif pudra şeker serpilerek yapılmalıdır. Şeker hamuru kullanılacak pasta boyutuna göre açıldıktan sonra pastanın üzerine hafif su sürülerek şeker hamurunun sabit şekilde durması içim yapışması sağlanır ya da krema pastanın üzerine hafif süreler ek şeker hamuru öyle pastanın üstüne kapatılır.

Şeker Hamuru Kalıpları Nelerdir

  • Yapışmaz şeker hamuru açma tahtası
  • Yapışmaz şeker hamuru merdanesi
  • Şeker hamuru ütüsü
  • Şeker hamuru kalıpları
  • Şeker hamuru kesicileri
  • Şeker hamuru çubukları
  • Şeker hamuru açma örtüsü
  • Şeker hamuru tabancası
  • Şeker hamuru renklendirmesi

Şeker Hamuru Kalıpları her biri farklı amaç için kullanılmaktadır. İstenilen figürlerin yapılması için olmazsa olmazlardır. İnce detayları verebilmek, küçük şekilleri kesebilmek, pastanın üzerine yapıştırabilmek ve isim yazabilmek için kullanılır. Bu kalıpların pasta malzemesi satan yerlerde uygun fiyatlara bulunabilir. Online satışı da birçok mağazalarda yapılmaktadır. Şeker hamurlarını almadan önce yapılmak istenen pasta ve süsü kararlaştırılmalıdır. Sadece şeker hamurunun alınması süslenmediği sürece hiçbir anlam ifade etmemektedir.

Şeker Hamuru Kalıplarıyla İstenilen Model Verilir mi?

Şeker Hamuru Kalıpları satın alındıktan ve birçok denemeden sonra ve videolar izlenmesinden sonra istenilen pasta kolaylıkla süslenebilir. Kalıpların kullanma inceliklerini öğrenildiğinde şekil verme süsleme daha kısa sürede yapılabilir. Şeker hamurları dondurucuda altı ay süreyle saklanabilir. Bu saklama süresince uygulamalar yapılırsa istenilen profesyonel pastalar yapılabilir. Şeker hamuru yapısı itibariyle kolay şekil alabilen bir hamurdur. Şeker hamurlarına kalıpların yardımıyla istenilen şekiller rahatlıkla verilir. Bu kalıpların temizliği kullanıldıktan sonra düzenli olarak elde yıkanmasıdır. Eğilmesi ya da makinede sıcaktan şekillerinin bozulması istenilen modellerin çıkartılamamasına neden olmaktadır.

Yorum Bırak

web tasarım