Şeker Hamuru Kullanım Alanları

Şeker Hamuru Kullanım Alanları

Şeker Hamuru Kullanım Alanları

Şeker Hamuru Kullanım Alanları
Şeker Hamuru Kullanım Alanları

Şeker hamuru; pastane ürünlerinin üzerlerinin süslenmesinde kullanılan su, şeker, jelatin ve gliserol karışımından elde edilen hamurdur. Şeker hamuru kullanım alanları iki ana grup içerisinde ele alınabilir. Yumuşak şeker hamuru, tatlılarda dolgu malzemesi olarak kullanılan şeklidir. Sert şeker hamuru ise daha çok tatlıların dış yüzeylerinin kaplanması ve süslenmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Şeker Hamuru Çeşitleri ve Hazırlanışı

Genel olarak 3 farklı tipte şeker hamuru vardır diyebiliriz;

  • Dökme (yumuşak) şeker hamuru
  • Dövme (sert) şeker hamuru
  • Ticari paketlenmiş şeker hamuru

Bu üç şeker hamuru arasındaki farklılık içeriklerindeki malzemelerden ve şeker hamuru kullanım alanları değişikliklerinden kaynaklanmaktadır.

Yumuşak (dökme) şeker hamuru; su, şeker ve gliserinin bir araya karıştırılması ve kıvam alıncaya kadar pişirilmesi ile elde edilir. Ev ortamında da üretimi mümkündür. Kullanılacağı tatlıya uygun şekilde renklendirilebilir ve çeşitli aroma verici lezzetler eklenebilir.

Sert (dövme) şeker hamuru; marshmallow ve şeker ile hazırlanır. Pasta ve kurabiyelerin üzerini kaplayarak diğer süslemeler için zemin oluşturması amacıyla kullanımı yaygındır. Özel günler için hazırlanan pastaların süslemelerinde kullanımı sık görülen şeker hamuru çeşididir.

Ticari olarak paketlenmiş olarak satılan şeker hamuru bileşimi üreticisine göre farklılık gösterse de temeli yine diğer hamurlar ile aynı kalmaktadır. Aradaki fark şeker hamurunun kullanım ömrünün uzatılması ve üretim esnasındaki hijyenin sağlanmasından kaynaklanmaktadır.

Şeker Hamuru Yenir mi?

Şeker hamuru kullanım alanları neredeyse her türlü hamur işi tatlıya yönelik olabileceğinden özellikle özel günlerde karşımıza çıkan tatlılarla tabağımıza kadar gelmektedir. Peki yenmesinde sakınca var mıdır? Şeker hamuru, yüksek şeker bileşeni sebebiyle tüketilmemesi veya az miktarlarda tüketilmesi tavsiye edilen bir süslemedir. Sınırlı tüketiminin tavsiye edilmesinin sebebi, şeker konsantrasyonundaki yüksekliğin kan şekerinde ortaya çıkartacağı ani yükseliş ve düşüşlerden kaynaklanmaktadır.

 

Şeker hamuru için yenilebilir süsleme denilebilir, ancak daha çok süsleme ve dekoratif amaçlarla kullanmak ve tüketmemek daha sağlıklıdır. Doğum günü, nişan veya düğün pastalarının sunumunun zenginleştirilmesinde kullanılmaktadır. Yılbaşı kurabiyelerinin süslemelerinde de kullanımı bulunmaktadır. Yumuşak şeker hamuru, pasta ve kurabiyelerin içerisinde dolgu malzemesi olarak kullanıldığında tüketilmesi daha yaygın olarak görülür.

 

Yorum Bırak

web tasarım