Şeker Hamuru Kullanımında Püf Noktalar

Şeker Hamuru Kullanımında Püf Noktalar

Şeker Hamuru Kullanımında Püf Noktalar

Şeker Hamuru Kullanımında Püf Noktalar
Şeker Hamuru Kullanımında Püf Noktalar

Şeker hamuru, pasta, cupcake ve kurabiyelerin dünyasını hayal gücü çerçevesinde süslemede kullanılan bir malzemedir. Peki, ne kadar tanıyor ve biliyoruz şeker hamurunu? Kullanırken nelere dikkat etmek gerekli, şeker hamuru kullanımında püf noktalar olarak öne çıkacak ne gibi konular var. Haydi kullanımda bilmemiz gerekenlere birlikte göz atalım.

Şeker Hamuru Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İki türlü şeker hamuru olduğundan bahsederek başlayalım:

  • Yumuşak şeker hamuru
  • Sert şeker hamuru

Bu iki şeker hamuru arasındaki temel fark kullanım alanları olarak öne çıkmaktadır. Yumuşak şeker hamuru daha çok dolgu malzemesi olarak kullanılırken, sert şeker hamuru kapsama ve süsleme malzemesi olarak asıl tatlının dış yüzeyinde yer alır. Yumuşak şeker hamuru hazırlanan tatlı ile birlikte tüketilirken, sert şeker hamuru adeta bir kabuk gibi tatlıdan sıyrılabilecektir.

Şeker hamuru kullanımındaki püf noktalar arasında ilk sayılabilecek özellik, kullanılacak kadarının elde yoğurarak açılması gerekliliğidir. Hava ile temas eden şeker hamuru sertleşeceğinden şekillendirme öncesinde çalışılan ortama yapışmasını önlemek için nişasta dökülebilir. Dikkat edilmesi gereken bir konu da şeker hamurunun bir yüzünün nişasta ile temas etmesine izin verilmesidir. Nişastalı yüzü daha sonra üzerine konulacağı tatlı ile de temasta olacak yüzeyidir. Hamurun yüzeyinin çatlamaması için çok fazla nişasta atılmamalı ve yavaş hareketler ile hamur açma işlemi yapılmalıdır.

 

Şeker hamuru kullanımındaki püf noktalar arasında çalışma hijyeni üst sıralarda gelmektedir. Şeker hamuru tozu tutan bir yapıya sahip olduğundan ötürü hem çalışılan ortam, hem çalışılan malzeme hem de şeker hamuru ile çalışacak kişinin el temizliğine dikkat edilmelidir. Hamurun açımında kullanılan nişasta vb. malzemeler, şeker hamuru kaplaması yerleştirildikten sonra bir fırça yardımı ile hafifçe silinmelidir.

 

Küçük şeker hamuru parçaların birbirine yapıştırılması için küçük uçlu bir fırça yardımı ile hamur ıslatılabilir. Burada suyun kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir, çok kullanımı hamurun erimesine sebep olabilir.

 

Şeker hamuru kullanımındaki bir başka püf nokta ise; şeker hamurunun nihai servis üzerinde uygulanmasıdır. Uygulama sonrasında pastanın alt tabağının değiştirilmesi, süslemenin bozulmasına sebebiyet verebilmektedir.

Yorum Bırak

web tasarım