Şeker Hamuru Nasıl Kullanılır?

Şeker Hamuru Nasıl Kullanılır?

Şeker Hamuru Nasıl Kullanılır?

Şeker Hamuru Nasıl Kullanılır?
Şeker Hamuru Nasıl Kullanılır?

Popülerleşen pastacılık sektöründe şeker hamurları büyük bir kısmı kaplamaktadır. Tasarım pasta denince akla ilk gelen unsurlardan birisi şeker hamurudur. Pastacının elinde zanaata dönüşen şeker hamurları ile yapılan tasarımlar her zevke ve damak tadına göre kullanılabilir. Gliserol, jelatin, su ve şeker içeren şeker hamurları yenebilir olduğundan dolayı pastaların yanı sıra kurabiye ve kek gibi farklı lezzet alanlarında da kullanılabilir. Pasta süslemeleri ve figürler şeker hamurunun başlıca işlevidir. Bu işlev doğrultusunda şeker hamuru nasıl kullanılır? Öncelikle kullanımın bir hayli basit görünmesine aldanmamak gereken şeker hamuru oldukça zahmetli, dikkat ve sabır gerektiren bir iştir. Şeker hamurları pastalar üzerinde kaplama yapılmadan ya da süslemeler hazırlanmadan önce merdane yardımıyla açılmalıdır. Bu hamurların açılacağı tahtaların şeker hamuruna zarar gelmemesi için kuru ve temiz olması gerekir. Hazır alınan şeker hamurları başta sert olabileceği için elle ovarak yumuşatılmalıdır. Merdaneye ve tahtaya yapışmaması için gerekirse pudra şekeri kullanılabilir. Ancak pudra şekeri fazla kullanıldığında şeker hamurunun rengini kaybetmesine sebep olabilir. Hamur açma işlemi tamamlandığında hamur üzerinde pudra şekerinden kaynaklı olarak beyaz çizgiler veya lekeler görülüyorsa bu kısımlar bıçak yardımıyla kesilmeli ve kullanılmamalıdır.

Şeker Hamuru Nasıl Yapıştırılır?

Şeker hamuru nasıl kullanılır? Sorusunun hamur açma işleminden bir sonraki adımı bu hamurun pastaya yapıştırılma işlemidir. Açılan şeker hamurları pasta üzerinde kaplama şeklinde kullanılacaksa özel bir yapıştırıcı gerekli değildir. Pastada yüzeyinde kullanılacak olan krema, şeker hamurunun pasta üzerine yapışması için yeterlidir. Pasta haricinde kurabiye gibi daha sert yiyeceklerde kullanılacaksa bal sürerek yapıştırmak daha uygun olacaktır.

Şeker Hamurunda Kullanılan Aparatlar

Şeker hamuru nasıl kullanılır? Sorusunu yanıtlayabilmek için öncelikle bu işlemleri gerçekleştirirken kullanılması gereken aparatlardan bahsedilmelidir.

  • Hamur açma tahtası: Şeker hamurlarından figürler oluşturmak ya da pasta üzerinde kaplama yapmak için öncelikle şeker hamurlarının açılması gerekir. Bu işlem için de üzerinde hamur büyüklüğünün ayarlanabilmesi için kılavuz çizgilerin bulunduğu hamur açma tahtası gereklidir.
  • Merdane: Şeker hamurlarının yapışma riskini azaltacak şekilde özel olarak üretilen şeker hamuru merdaneleri yapılan işlemleri kolaylaştırabilir.
  • Süsleme kalıpları: Özel olarak yapılan pastaların üzerinde farklı şekil ve büyüklükte süslemeler oluşturabilmek için kullanılırlar.
  • Kesici: Şeker hamurları için özel olarak üretilen kesiciler, bıçak izi bırakmayarak daha temiz ve güzel bir işlem yapılmasını sağlar.

Yorum Bırak

web tasarım