Şeker Hamuru Nasıl Kurur?

Şeker Hamuru Nasıl Kurur?

Şeker Hamuru Nasıl Kurur?

Şeker Hamuru Nasıl Kurur?
Şeker Hamuru Nasıl Kurur?

Günümüzde pastacılıkta oldukça fazla kullanılan, pasta üzerinde kaplama ya da çeşitli figürler olarak tercih edilen şeker hamuru nasıl kurur? Pastaların üzerinde kaplama ve şeker hamurundan yapılan figürler için kuruma süresi farklılık göstermektedir. Şeker hamurları işlemler yapılmadan önce tezgâh üzerinde açılmalıdır. Açılan bu şeker hamurlarının inceliği ve kalınlığına göre kuruma süresi değişmektedir. Yapılan figürlerin ve kaplanan pastaların buzdolabına konulmaması gerekmektedir. Eğer buzdolabında bekletilecekse bir kutu içine konarak kurumaya bırakılması daha doğru olacaktır. Yeterince havalandırılmış serin bir odada bekletmek şeker hamurunun zarar görmesini engelleyerek kurumasını sağlamaktadır. Serin bir ortamda bekletilerek dondurulan pastalarda, sıcaklık fazla ve hızlı değiştiğinde şeker hamuru terleyerek çözünebilmektedir. Çözünen pastaların yeniden dondurulması isteniyorsa en az 1 gece olacak şekilde buzdolabında bekletilmesi önerilmektedir. Eğer hala şeker hamuru yapışkan bir yapıdaysa yarım saat ile bir saat arasında havalandırılmış serin bir odada bekletilmesi gerekmektedir. Şeker hamurundan yapılmış olan figürler zamanla kuruyabilecekleri için uygun bir kutu içinde dondurma işlemi yapılmadan yeterli zamanda serin bir odada bekletilmesi daha uygun olacaktır.

Şeker Hamuru Figürleri

Piyasada en çok pastacılıkta kullanılan şeker hamurları yalnızca pastaları kaplamak için değil, kaplanan pastalar üzerinde süsleme amaçlı figürler için de kullanılır. Bazen müşterilerin isteğine göre bazen de pasta yapan kişinin yaratıcılığına bağlı olarak yapılan figürlerde kullanılmakta olan şeker hamuru nasıl kurur? Şeker hamurunun daha hızlı ve zarar görmeden kuruması için bazı püf noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi şeker hamurunun kurumaya bırakıldığı ortamın havalandırılmış ve serin olmasıdır. Bu sayede şeker hamurundan yapılan figürlerin çatlaması ve zarar görmesi engellenmiş olmaktadır. Bir diğer püf noktası ise yalnızca buzdolabında dondurulabiliyorsa pastaların bir kutu içinde muhafaza edilerek saklanmasıdır. Buzdolabına direk konulan şeker hamurundan pastalar ve figürler zarar görebilmektedir.

Şeker Hamuru Şekillendirme Malzemeleri

Pastaların üzerine yapılan süslemeler yapan kişinin zevkine ve hayal gücüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Genellikle şeker hamurlarının satıldığı yerlerde satılan şekillendirme malzemeleriyle yapılan figürlerde şeker hamuru nasıl kurur? Parça parça yapılarak sonrasında bir araya getirilebildiği gibi, kurabiye kalıbı gibi aletlerle de şekil verilebilmektedir. Şeker hamurlarından yapıştırıcı olarak az miktarda su kullanılmaktadır. Şeker hamurunu açmak için merdane, kesmek için şeker hamuru kesici gibi özel aletler tercih edilmektedir.

Yorum Bırak

web tasarım