Şeker Hamuru Nasıl Saklanır?

Şeker Hamuru Nasıl Saklanır?

Şeker Hamuru Nasıl Saklanır?
Şeker Hamuru Nasıl Saklanır?

Şeker hamuru kek, kurabiye ve pasta gibi yiyecekleri daha güzel ve daha eğlenceli hale getirmek için kullanılan bir gıda çeşididir. İçeriğinin çoğunu şeker oluşturan bu ürün günümüzde daha fazla kullanılmaya başlamıştır. Çünkü pasta yapmak isteyen insanların pastalarını daha kolayca şekil vererek yapmalarını sağlar şeker hamuru. Öncelerde sadece pastane ve fırınlarda gördüğümüz şeker hamuru pastaları artık günümüzde evde de yapılabiliyor. Evde yapılabilir özelliği yüzünden de akıllara ‘Şeker hamuru nasıl saklanır?’ sorusunu getiriyor. Biz de bu soruya yanıt vermeye çalışacağız.

Şeker Hamuru İçeriği

Şeker hamuru adı üstünde şekerden yapılan bir hamur türüdür. Ve doğal olarak da içeriğinin çoğunu şeker oluşturmaktadır. Pastaların üstünü kaplamak amacıyla hazırlanan şeker hamuru, şeker ve su ile karıştırılır. Şeker su karışımı 115 dereceye kadar ısıtıldıktan sonra soğumaya bırakılır ve çırpma işlemine tabii tutulur. Bu işlemler sonucunda mat ve katı bir hamur elde edilir. İçeriğine bazı renklendiriciler ve aromalar katılabilir. Profesyonel amaçlı kullanımlar için içerisine;

  • Jelatin,
  • Gliserin,
  • Pudra şekeri,
  • Agar gibi katkı maddeleri de konulabiliyor.

Şeker Hamurunun Korunması

Şeker hamurları kolay kolay bozulan ürünler değildir. ‘Şeker hamuru nasıl saklanır?’ sorusuna vereceğimiz cevap ise şeker hamurunun kesinlikle hava almaması sağlanmalıdır. Bazı püf noktalar şeker hamurunuzu daha uzun süre saklamanız için yararlıdır.

  • İlk olarak şeker hamurunuzun kuru olmaması gerekir. Bunun için de hava ile iletişimi kesilmelidir. Şeker hamuru ve hava temasını kesmek için kapalı kaplar kullanılması gerekir.
  • ‘Şeker hamuru nasıl saklanır?’ sorusuna cevap verebileceğimiz diğer durum ise sıcaklık durumudur. Şeker hamurları buzdolaplarında ya da derin dondurucularında saklanmamalıdır. Çok soğuk ortamda bekletilen şeker hamuru çok hızlı kuruyarak işlevini kaybetmektedir.
  • Oda sıcaklığında saklanan şeker hamurları hava ile temas etmediği sürece 15-20 güne kadar saklanabilir.
  • Şeker hamurları hazırlandıktan sonra 1 gün bekletilmelidir ve bu bekletme işlemi sırasında da oda sıcaklığı ve havasız ortam koşullarını sağlamak gerekmektedir. Dinlenmiş şeker hamuru pasta üzerine uygulandığında daha güzel sonuçlar vermektedir.

Bu koşullar sağlandıktan sonra şeker hamurunuzu dilediğinizce kullanabilirsiniz.

 

Yorum Bırak

web tasarım