Şeker Hamuru Nasıl Yapılır ?

Şeker Hamuru Nasıl Yapılır ?

Şeker hamuru Nasıl yapılır olarak internetten arandığı zaman birçok tarif çıkmadadır. En çok bilinen şeker hamuru yapılışı su, şeker, gliserin ve jelatindir. Su ve şeker kaynatıldıktan sonra kıvam vermesi için gliserin ve şeker eklenir. Bütün malzemeler yavaş yavaş kaynatılarak yumuşak bir yapı oluşturarak hamur kıvamını alır. Ocaktan alınan ve ılıdıktan sonra istenilen renkte boya gıdası eklenerek renkli hamurlar elde edilmektedir. Şeker hamurunun doğal rengi beyaz renktedir. Gıda boyalarıyla renklendirilir. Renklendirme yapıldıktan sonra hamur çekildiğinde yırtılmıyorsa kıvamı tutmuştur. Hazır hale gelen şeker hamuru bir gece dolapta bekletirse daha güzel şekil alır. İstenile gıda boyaları ve şeker hamuru malzemeleri internet sitemizde online satılmaktadır.

Şeker Hamuru Yapımında Kullanılan Malzemeler

Şeker hamuru Nasıl yapılır sorunun cevabı olarak birçok malzeme verilmektedir. Bunlardan bazıları;

  • Marshmallow
  • Pudra şekeri
  • İnşatsa
  • Tereyağı ya da margarin
  • Gliserin
  • Jelatin
  • Su
  • Şeker

Malzemeleri ayrı ayrı bir araya geldiğinde şeker hamuru elde edilmektedir. Şeker hamurun yapımı kolay olduğu halde kıvamını ve yumuşaklığını ayarlamak zordur. Şeker hamuru kullanımı ve şekil verilmesiyle pastalar daha güzel görünüm kazanmaktadır. Bu nedenle birçok pastaneler ve özel pasta yapım yerleri siparişe göre istenilen model ve figürde şeker hamurlu pasta satışı yapmaktadır. İsteğe bağlı içerisine glikoz ve jelatin konulmayabilir. Düğünler, doğum günleri, yaş partileri ve özel anlar için isteğe bağlı pastalar hazırlanarak unutulmaz anlar yaşanmaktadır.

Şeker Hamuruna Nasıl Şekil Verilir

Şeker hamuru Nasıl yapılır tarifini öğrendikten sonra geriye şeker hamuruna şekil vermek kalıyor. Şeker hamuru şekillendirme aparatlarımızla istenilen şekiller kolay olarak verilmektedir. Online olarak satılan şeker hamuru şekil verme malzemeleri en uygun fiyatlara satışı birçok online mağazamızda ve pasta malzemesi satılan yerlerde alınabilir. İnce uçlu kesici bıçaklar, kesici şekil verici bıçaklar, birçok model kalıpları büyüklü ve küçüklü olarak satılmaktadır. Şeker hamurla şekil verirken hamurun kurumaması gerekir. Kuruyan hamur zamanla kullanılamaz hale gelir. Bu nedenle şekil verilecek modeller kadar hamur kullanılmalıdır. Pasta üstlerine konulan hamur yapışmayan merdaneyle açılması gerekir. Pürüzsüz olan şeker hamurlarında model ve figürler daha güzel durmaktadır.

 

 

 

Yorum Bırak

web tasarım