Şeker Hamuru Nedir ?

Şeker Hamuru Nedir ?

Şeker Hamuru yenilebilir olan bir pasta süsleme malzemelerimiz. Kek, pasta, kurabiye gibi çeşitlerin üstlerine farklı şekillerde süslemeler yapılır. Şeker hamurun yapımında şeker, su, jelatin ve gliserin vardır. Bu malzemeler ocakta belirli bir kıvam alana kadar pişirilir ve soğuyunca hazır olur. Yumuşak ve kıvamlı hale gelene kadar karıştırılarak soğutulur. İstenilen renkte ve tat da şeker hamuru elde edilebilir. Kişilerin istek ve kullanılacak pasta ya da kurabiyelerine göre değişiklik gösterebilir. Farklı renkler elde edilmek istendiğinde gıda boyası kullanılarak istenilen renk elde edilebilir.  Bu hamur sayesinde hayallerde olan her şeyi ve herhangi bir çizgi film karikatürünü pastaların üzerlerine yapılmaktadır.

Şeker Hamurunun Kullanım Alanları

  • Doğum günleri
  • Partiler
  • Düğün organizasyonları
  • Özel günler
  • Açılışlar

Şeker Hamurunun kullanılan pastaları muhteşem bir görsellik kattığı ve bu görselliklerin göründüğü kadar kolay olmadığı bir hamurdur. Çünkü açması ve sabitlemesi zor olan ürünümüzdür. Özellikle karikatür şekillerini çıkartmak için dikkatli ve sakin olunması gerekir. Şeker hamurlarıyla istenilen her model ve kalıp şekli çıkartılabilir. İstenilen renk ve büyüklükte şeker hamurları satışı sayfamızda yapılmaktadır. Uzun süre dayanıklı olan şeker hamurları satın alırken gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Vejetaryenler için üretilen agar denilen katkısıyla hamurlar daha elastik olmasına neden olmaktadır. Her pastacının kullandığı şeker hamurları pastaların daha çok göze hitap etmesiyle ticari karda elde edilmektedir.

Şeker Hamuru Renklendirme

Şeker Hamuru renklendirmesi yapılırken çok dikkatli olunmalıdır. Gıda boyaları bitkisel oldukları için çok hızlı şekilde yayılır ve istenilmeyen yerleri boyayabilir. Şeker hamurunu renklendirirken çok hızlı davranılmalıdır. Havayla temas eden şeker hamurlu hemen sertleşir. Yapımı sırasında renklendirmek gerekir sonradan renklendirmek zor ve başarısız olabilir. Tatlandırmak için limon ya da vanilya gibi hafif aromalar eklemekteyiz. Bu aromalar isteğe ve tercihe göre sayfamızdan satın alınabilir. Şeker hamuru renklendirme işlemi tamamlandıktan sonra açması ve şekil verilmesinin kolay olması için açılacak tezgâha nişasta dökülmeli ve kalıplara ya da herhangi bir pastanın üzerine konulurken fırça yardımıyla ıslatılmalıdır. Suyla temas eden şeker hamuru hızla kuruyacağı için kullanılan kalıbın ve pastanın şeklini alır.

 

Yorum Bırak

web tasarım