Şeker Hamuru Nerelerde Kullanılır?

Şeker Hamuru Nerelerde Kullanılır?

Şeker Hamuru Nerelerde Kullanılır?

Şeker Hamuru Nerelerde Kullanılır?
Şeker Hamuru Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde gittikçe yaygınlaşan şeker hamuru veya bir diğer adıyla fondan, pasta ve kurabiye gibi tatlılarda süsleme için kullanılan yenilebilir bir malzemedir. Şeker hamuru nerelerde kullanılır? Sorusuna verilebilecek en uygun cevap pastanelerde özel yapılan pastalardır.  Pasta dendiğinde ilk akla gelen malzemelerden biri olup pastaları süslemek için kullanıldığı gibi çeşitli figürleri yapmak içinde kullanılır.  Şeker hamurları nerelerde kullanılır? sorusunun bir diğer cevabı popülerleşen butik pasta dükkanlarıdır. Butik pastacılıkta sürekli kullanılan, kişiye özel yapılan tasarımlarda sıkça tercih edilen şeker hamurları, pasta yüzeyinin kusursuz olmasını ve yapılan çalışmaların gösterişli olmasını sağlamaktadır. El becerisi olarak tasarlanan şeker hamurlarını isteğe göre satın alınacak kalıplar ile de şekillendirmek mümkündür. Asli rengi beyaz olan şeker hamurlarına likit gıda boyaları ekleyerek farklı renklerde şeker hamurları elde edilebilir. Ancak bazı marketlerde şeker hamurları belirli boyutlarda renklendirilmiş olarak hazır şekilde de satılmaktadır. Genel olarak şeker hamurunun içeriğinde su, şeker, jelâtin ve gliserol bulunur. Tatlı süslemesinde kullanılan şeker hamuruna verilebilecek şekiller, bu süslemeyi yapan kişinin hayal gücüyle ilgili olup yetenekli kişiler tarafından da zanaat haline gelebilmektedir. Pastanelerde tercih edilen şeker hamurlarıyla çok renkli ve çok çeşitli pastalar yapmak mümkündür. Şeker hamuruyla yapılan tasarımlarda kişiye özel pastalar ortaya çıkarılabilir.

Şeker Hamurunun Püf Noktaları Nelerdir?

Şeker hamuru tasarlamak oldukça basit bir iş gibi gözükse de beceri ve sabır isteyen bir iştir. Şeker hamurunu açmak ve sabitlemek ise oldukça dikkat gerektiren bir süreçtir. Şeker hamurları tıpkı oyun hamurlarında olduğu gibi hava ile temas ettiğinde sertleşerek kullanımı zorlaşmaktadır. Bu yüzden şeker hamurlarını satın alırken hava almayan paketlerde olanları tercih edip muhafazasında da yine hava almamasına özen göstermek gerekir. Şeker hamuru nerelerde kullanılır? Sorusunun en uygun cevabı olan pastalarda, şeker hamurları merdane yardımıyla açıldıktan sonra pasta üzerine yapıştırılması için önce ıslatmak gerekmektedir. Fazla suyla temas ettiğinde şeker hamurları eriyebileceği için bir fırça yardımıyla yavaşça ıslatmak daha uygun olacaktır.

Şeker Hamurları Nasıl Renklendirilir?

Beyaz renkte alınan veya ev ortamında yapılan şeker hamurlarını renklendirmenin birçok yolu vardır. Toz, sıvı ve jel formdaki renklendiriciler bu işlem için uygundur. Şeker hamurunun boyutuna göre yeterli miktarda renklendiriciyle kolayca karıştırılarak renkli şeker hamurları elde edilebilir. Renk açmak veya kıvamını düzeltmek için gerekirse nişasta eklenebilir.

Yorum Bırak

web tasarım