Şeker Hamuru Pasta

Şeker Hamuru Pasta

Şeker Hamuru Pasta evde yapımı ve hazır yapımı birbirinden farklı olmaktadır. Hazır olan şeker hamur malzemelerine sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Ev yapımı olan şeker hamurları daha pratik oldukları hale kıvamının tutturulması zordur. Aralarında çok fark olmamakla beraber yapımları aynı olduğu için sayfamızdan istenilen renkte ve kiloda şeker hamurunu alabilirsiniz. Hazırlanan pastanın şekli ve kalıbına göre şeker hamuru hazırlanmaktadır. İstenilen renk ve şekilde süsleme yapılan pastalar şeker hamurlarıyla daha göze hitap eden görsel pastalar yapılmaktadır. Hazır olarak yapılan şeker hamurundan pastalar, şeker hamurlar daha önceden hazır olduğu için sadece istenilen süslemelerin yapılması uzun sürmektedir. Şeker hamurları dondurucuda altı aya yakın saklanabilir.

Şeker Hamuru Pasta Tarifi

  • Şeker
  • Su
  • Jelatin
  • Gliserin
  • Limon ya da vanilya

Şeker Hamuru Pasta yaparken pastanın içeriği ve malzemeleri aynı olurken sadece üzerine şekil ve figürler verilen şeker hamuru farklılıklar vardır. Bu genel bir tarif olup, evde yapılan pratik tariflerde bulunmaktadır. Şeker hamurlarıyla isteğe bağlı büyüklükte ve renkte pasta yapılabilir. Genel şeker hamuru pasta rengi beyaz olup üzerinde o güne özel ya da kişiye özel tasarımlar yapmak için renkli şeker hamurlarımızda kullanılabilir. Şeker hamurunun yapımı basit olduğu için şeker hamuru pasta kalıpları ve modelleri bir o kadar zordur. Çok dikkat ve sabır isteyen şeker hamuru pastalara eklenirken de verilen modelin ve şeker hamurun ezilmemesi gerekir.

Şeker Hamuru Pasta Yapımı Nasıl

Şeker Hamuru Pasta modellerine pastanın kenarlarını ve üstünü kapatacak şekilde kesilir. Şeker hamurunun pastadan kaymaması için pasta fırçası yardımıyla ıslatılmalıdır. Islatılan hamur pastaya kısa sürede yapışır. Diğer bir ise yöntem pastanın üzerine kalın tabaka oluşturmadan krema ya da dolgu maddesi sürülür. Kurabiye ya da capcake gibi pastalara daha kolay yapışması için su yeterli gelmediğinde bal kullanılabilir. Şeker hamuru pasta figürleri yapmak kişilerin pastanın kesileceği ortama göre karar verilebilir. Kurabiye ve küçük kek kalıpları şeker hamurlarına şekil vermede yardımcı olabilir. Hamuru açarken yapışmaması için özel tahtalar kullanılmalı ya da yağlı kağıt üzerinde hafif pudra şekeri kullanılarak açılmalıdır.

Yorum Bırak

web tasarım