Şeker Hamuru Süsleme

Şeker Hamuru Süsleme

Şeker Hamuru Süsleme pasta, cupcake, kek, kurabiyeleri süslemek için kullanılır. Genel şeker hamuru malzemeleri şeker, su, gliserin ve jelatin karışımından elde edilmektedir. Bu genel malzemelerin dışında birçok farklı şeker hamuru yapılışı bulunmaktadır. Şeker hamuru yapımından sonra elde edilen hamura istenilen renkte gıda boyası eklenerek renklendirilir. Renklendirme kişilerin zevkine kullanılacak konsepte göre sayfamızdan satın alınması değişiklik gösterir. Şeker hamurları süslemede kullanılacaksa sayfamızdan satın alınan şeker hamurlarını parçalar halinde kullanılacağı kadar paketinden çıkartılmalıdır. Gönderdiğimiz şeker hamuru paketleri şeker hamurlarının sertleşmesini ve kurumalarını önlemektedir. Şeker hamuru süslemesi yapmadan önce örnek bir resim ya da figür kararlaştırılmalıdır. Bu şekilde istenilen çeşit eker süslemesi daha kolay şekilde elde edilir.

Şeker Hamuru Süslemesi Nasıl Yapılır

  • Özel bıçakları
  • İstenilen şekli verebilen kalıplar
  • Tahta ve merdane
  • Şeker hamuru matı

Şeker Hamuru Süsleme yapılırken ürünlerimizin hepsi kullanılmaktadır. Güzel bir süsleme yapılması için bu malzemelerin hepsine ihtiyaç duyulmaktadır. Şekil vermesi zor olan şeker hamurları bu aparatlarımız sayesinde zamandan tasarruf edilmektedir. Süslemede kullanılmadan evde profesyonel bir pasta süslemesi yapılmaz. Fiyat olarak ucuz olan bu aparatları sayfamızdan alınabilir. Online olarak mağazamızda topu satışları ve şeker hamuru süsleme malzemeleri çeşitleri satılmaktadır. Şeker hamuru süsleme işinde zamanla profesyonel olup en iyi pastaları hazırlayabilirsiniz.

Şeker Hamuru Süslemesi Yapımı

Şeker Hamuru Süsleme yapmak için sayfamızda birçok model ve seçenekler vardır. Hangi süsleme yapılacağı pastanın kesileceği ortama ve kişiye hitap edecek renkte ve süslemede olması önemlidir. Çizgi film karakterleri, çiçekler, gelin damat, arabalar, duygu ifade simgeleri, yazılar gibi birçok seçenekte hazırlanabilir. Hazırlama sırasında şeker hamuru renkleri ve şekil verme aparatları kullanımı çok önemlidir. Pasta kat ve büyüklüğüne uygun şeker hamuru açılır ve pasta kekinin üzerine fırça yardımıyla su ya da bal sürülerek şeker hamurunu sabitlenir. Şeker hamurunun sabitlenmesi pastanın şeklinin ve süslemelerin bozulmaması için mutlaka yapılmalıdır. Pasta, kek gibi üstü şeker hamuruyla kapatıldıktan sonra süsleme işlemine geçilmektedir. Süsleme işlemi sabır ve dikkat isteyen bir işlevdir. Hamurun çok yumuşak ve çok sert olmaması gerekir.

Yorum Bırak

web tasarım