Şeker Hamuru Tarifi

Şeker Hamuru Tarifi

Şeker Hamuru Tarifi pratik ve kolay olduğu için vitrinde sergilenen ve hayalini kurduğumuz pastaları yapma cesareti vermektedir. Şeker hamurları istenilen renk ve kalıpta yapılabilme ve satın alma imkânı sunmaktadır. Tarifi çok kolay olan şeker hamurunun en zor aşaması istenilen şekli vermektedir. Şekil verirken hamurun kurumaması lazım ve tarif uygulanırken şeker hamurunun kıvamını en iyi şekilde ayarlanması gerekir. Şeker hamuru tarifine farklı bir hoş koku katmak için limon suyu eklemesi de yapılabilir. Hamurun sıcaklığı tam çıkmadan istenilen renkte gıda boyası eklemesi yapılmalıdır. Pişirme sırasında da eklene bilen gıda boyalarının renginin tam ayarlanabilmesi için hamura eklenmelidir. Şeker hamuru malzemelerinin hepsi sayfamızda satılmaktadır. Evde yapmak ve kıvamının ve yumuşaklığın olmamasını riske atmak yerine online siparişi vererek kolay şekilde sayfamızdan satın alınabilir.

Şeker Hamuru Malzemeleri

  • Pudra şekeri (bir su bardağı)
  • Nişasta (yarım su bardağı)
  • Marshmallow (200 gram)
  • Tereyağı ( 50 gram)
  • Limon suyu (isteğe bağlı bir yemek kaşığı)

Şeker Hamuru Tarifini yukarıda verilmektedir. Sağlığa zararsız olması evde yapılması demek değildir. İçerisine kullanılan malzemeler de katkı maddeleri içermektedir. Bu tariflerin evde yapımı yerinde hazır yapılan gıda bakanlığı onaylı şeker hamurlarımız satın alınabilir. Şeker hamuru hazır olduğunda hemen paketlenmektedir. Havayla temas ettiğinde hızlı şekilde sertleşir. Dışarıda saklama süresi 1 ay, buzdolabında 3 ay, dondurucuda 6 aya yakın saklanabilir. Limon suyu hamuruna ya da benmari uygulamasından sonra eklenebilir.

Şeker Hamuru Nasıl Açılır

Şeker Hamuru Tarifiyle elde edilen hamur şekillendirilmesi için düzgün ve pürüzsüz şekilde açılmalıdır. Bu hamurlar için özel açma tahtaları bulunmaktadır. Şeker hamurları ilk ele alındığında sert olur. Elle bir iki dakika ovaladıktan sonra yumuşarlar bu da elin ısı sayesinde olur. Yapışmayan merdaneler ve tahtalar kullanıldıktan sonra üzerine süsleme yapılacak pastanın ya da kurabiyenin şeklini vermek gerekmektedir. Bu şekillere özel malzeme bulunmuyorsa pasta kalıpları, sivri uçlu bıçak ve kürdanlar yardımcı olabilir. Yoğurma ve şekil verme açma tahtasına hafif pudra şekeri serpilerek yapılır. Şekil verme sırasında ara ara pudra şekeri serpilirse daha rahat şekil çıkartılabilir. Süsleme kişilerin zevklerine bağlıdır.

Yorum Bırak

web tasarım