Şeker Hamuru

Şeker Hamuru

Şeker Hamuru

Şeker Hamuru
Şeker Hamuru

Ana maddeleri şeker, glikoz ve nişasta olan şeker hamuru çeşitli figürlerin yapılabilmesi için veya pasta kaplaması yapılabilmesi için kullanılan hamurdur. Normal hamurlar gibi değildir şeker hamuru. Diğer hamurlara göre daha serttir ve katıdır. Şeker hamurlarının kolay şekil alması ve ekonomik olarak uygun olması sebebi ile hemen hemen her mutfakta kullanılabilirler.

Şeker hamuru piyasada genellikle beyaz, siyah ve kırmızı şeker hamuru şeklinde hazır olarak bulunur. Ancak şeker hamurunun içine katılacak her türlü gıda boyası ile istenilen renge kavuşulabilir.

Şeker Miktarı

Şeker hamuru adı üstünde yüksek şeker oranına sahiptir. Bu şeker oranı yaklaşık %40 oranındadır. Bazı şeker hamurlarında şekerden daha tatlı olan glukoz şurubu kullanılmaktadır. Bu yüksek şeker oranları, şeker hastalarına tehdit oluşturabilir. Glukoz şurubu veya şeker yüzünden kandaki şeker oranı ani iniş ve çıkışlara neden olur. Bu duruma dikkat edilmelidir. Aynı şekilde obeziteye neden olan şeker yüzünden şeker hamuru çok fazla tüketilmemelidir.

Renklendirici maddeler

Şeker hamurları pastalarda kullanılmak istendiğinde çok çeşitli renkler ile kullanılmak istenmektedir. Bu yüzden şeker hamuru içerisine renklendirici maddeler olarak gıda boyaları koyulur. Bu renklendirici maddeler:

  • Toz renklendirici,
  • Sıvı renklendirici,
  • Jel renklendirici olarak 3’e ayrılır.

Şeker hamuruna katılması gereken ve en ideal olan renklendirici madde olarak jel renklendiricidir. Toz olan renklendiriciler ile uğraşmak hem çok zahmetlidir hem de hamur kıvamı tutturulması çok zordur.

Sıvı renklendiriciler ise hamurun kıvamını gevşetir ve hamura şekil vermek için istenildiği gibi kullanılmasını engeller.

Şeker Hamurunun Korunması

Şeker hamurları çok hassas ürünlerdir. Oksijen ile ne kadar çok temas ederlerse o kadar çabuk kururlar. Eğer şeker hamurları kurursa da kıvamı sertleşir ve işlenmesi de bir o kadar zor olur.

Hava almaması için kapalı bir kaba konulmalıdır. Aynı şekilde hava almayacak şekilde saklama poşetlerinde de saklayarak koruyabilirsiniz.

Kapalı kaplarda saklarken buzdolabına koymanıza gerek yoktur. Işık görmeyen, kuru ve serin bir ortam şeker hamurları için en ideal bekletme bölgesidir.

Bütün bu anlatılanlara göre şeker hamuru dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Şeker Hamuru Sağlıklı mı?

Şeker hamuru denildiğinde ilk akla gelen madde tabii ki de şekerdir. Daha sonra şekeri izleyen diğer maddeler; glikoz, renklendirici maddeler, nişasta gibi maddelerdir. Bu maddeler yüzünden şeker hamurunun sağlıklı olup olmadığı çok tartışılıyor.

Şeker hamuru yapılırken çok dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bu durumlardan en önemlisi ev ortamında yapılırken dikkat edilmelidir. Şeker hamuru çiğ bir hamurdur ve içine yumurta katılarak yapılır. Çiğ yumurta içinde bulunan Salmonella insan sağlığı açısından zararlı bir maddedir. Bu maddenin zararlarından kaçınmak adına evde yapılan şeker hamurunun pastörize yumurtadan yapılması gerekir. Pastörize yumurta kullanılan şeker hamuru sağlıklı hale gelmiş olur.

Renklendirici Maddeler Zararlı Mı?

Kimyasallarla oluşturulan renklendirici maddeler her ne kadar yenilebilir olsa da tamamen sağlıklı değillerdir. Her gıdanın belli bir miktarı yenilebilir ve buna renklendirici maddeler de dahildir. Şeker hamuruna kayılan renklendirici maddeler yeteri miktarda kullanılmalıdır. Bu maddelerin çok fazla kullanılması durumunda insan sağlığını çok kötü etkileyebilir. Çok sık tüketilen gıda boyaları yani renklendirici maddeler bir süre sonra kanser gibi tehlikeli hastalıklara neden olabilmektedir. Bu yüzden şeker hamuru kullanılırken az miktarda renklendirici madde kullanılmalıdır.

Neler Yapılmalı?

Şeker hamuru sağlığa zararlı olduğu kadar zararsız da olabilmektedir. Her gıdanın yeteri kadar ve az miktarda kullanılması gerekmektedir. Her şeyin fazlası zarardır. Bu yüzden ebeveynler çocuklarına şeker hamuru bulunan ürünleri yedirirken az miktarda yenmesi gerektiği uyarısını da yapmaları gerekmektedir. Bu sayede çocuklar az miktarda şeker hamuru yerler ve vücutlarına zarar vermemişler olurlar.

Şeker hamuru alınırken dikkat edilmesi gereken bir durum vardır ki bu en önemli durumdur. Şeker hamurunu sağlıksız kılan etken çiğ yumurtadaki Salmonella maddesidir. Hazır alınan şeker hamurunun sağlıklı olması için güvenilir markalardan alınması gerekir. Çünkü güvenilir markalar şeker hamuru içerisindeki her bir maddeye ısıl işlem uygulayarak, içerisindeki mikroorganizmalardan arındırır. Böylece şeker hamuru daha sağlıklı olmuş olur.

ISO 22000’a göre şeker hamuru içerisindeki maddeler ısıl işlem görmek zorundadır. Gıda boyaları ise Gıda Kodeksine uygun olarak kullanılmalıdır. Bu yüzden güvenilir markalardan alışveriş yapılmalıdır.

Şeker Hamuru Yenir mi?

İster doğum günü olsun, ister nişan veya düğün olsun, kesilecek pastanın pasta sahibine özel süslenmesi ve dekore edilmesinde kullanılan bir malzemedir şeker hamuru. Bir süsleme ve dekor malzemesi olarak kullanılmaktadır. İçeriği, elastikiyeti ve renk seçenekleri ile hayal gücünün yettiği her şeyin şeklini alabilecek bir malzemedir. Başlıktaki sorumuza hızlı cevap verirsek, evet şeker hamuru yenilebilir ancak şeker hamuru yenir mi? sorusuna daha kapsamlı cevabımız için okumaya devam edin.

Şeker Hamuru İçeriği ve Hazırlanışı

Şeker hamuru, içeriğinde glikoz, gliserin, bol miktarda jelatin ve pudra şekeri içermektedir. Su ve pudra şekeri karışımı kıvamlanıncaya kadar 115 derecede pişirilir. Bu kıvamlı şeker hamuru dolgu ve kaplama amaçlı olarak kullanıma uygundur. Kaplama şeker hamuru yapımı için bu akışkan şeker hamuruna jelatin ve glikoz eklenir. Bu sayede hamurun esnekliği arttırılmaktadır.

Şeker Hamuru Kullanımı ve Saklanması

Şeker hamuru, hamura yapışmayan malzemeler yardımı ile açılır. Bu hamuru açmak sabır ve özen isteyen bir iştir, hamurun çatlamaması gerekmektedir. Yavaş yavaş ve hamurun rengini kaçırmayacak ölçülerde pudra şekeri veya un gibi malzemeler yardımı ile yapışkanlığı alınarak açılmalıdır.

Hava ile temas ettiğinde sertleşmeye başlayan bir malzeme olması sebebiyle, o an da kullanılmayan kısmı hava almayan bir kap içerisinde saklanmaya devam edilmelidir. Sertleşmiş bir şeker hamuru topunu elinizde yuvarlayarak yumuşatabilirsiniz.

Şeker Hamuru Tüketimi ve Hijyen

Şeker hamuru süsleme ve dekor amaçlı şekillendirme esnasında çok fazla ellenebilmektedir. Hem içeriğinin yemek amaçlı bir besin değeri barındırmıyor olması hem de hijyenikliğinin sağlanması kolay olmayabilen bir malzeme olması sebebiyle yenilmemesi tercih edilmelidir. Şeker hamuru yenir mi? denildiğinde evet tüketilebilir ancak mecbur kalınmadıkça tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. İçeriğinin yüksek miktarda şeker içeriyor olması hem kan şekerinin ani yükselmesine ve düşmesine sebebiyet verebilecek düzeydedir hem de her zaman hijyenik bir bileşen olmayabilir.

Şeker hamuru yenir mi? denildiğinde akla gelmesi gereken, şeker hamurunun yenmesi düşünülerek hazırlanmıyor olduğu gerçeğidir. Yüksek şeker miktarı ile üzerine süs ve dekor olarak yerleştirildiği asıl yiyeceğin lezzetini de bozabilir.

Şeker Hamuru Nasıl Açılır?

Doğum gün, düğün, nişan ve partilerde süslü lezzetler artık vazgeçilmez olmuştur. Şeker hamuru bu lezzetlerin vazgeçilmez ürünüdür ve güzel pastalar ve ikramlar hazırlamak için şeker hamuru bir numaralı ürünler arasındadır. Şeker hamuru her ne kadar vazgeçilmez ürün olsa da şekil vermesi ve açılması marifet ister peki şeker hamuru nasıl açılır? Bir baklava yufkası açmak kadar zor olmasa da şeker hamuru açmakta marifet isteyen bir işlemdir her yemekte olduğu gibi.

Şeker Hamuru Açmanın Püf Noktaları

Şeker hamuru yenebilen bir süs malzemesidir. Ve iştah kabartan tatlılar yapmak için şeker hamuru vazgeçilmez ürünler arasında yer alır. Kek ve tatlıları, cupcakeleri süslemek için kullanılır ve güzel figürler yapılmaya uygundur. Sadece figür yapmak için değil aynı zamanda keklerin üzerini kaplamak ve pasta yapmak için kullanılan bir üründür. Şeker hamuru nasıl açılır? Şeker hamuru açmak için nişasta kullanılır. Düz ve temiz bir yüzey üzerinde top top aldığımız şeker hamurlarını az nişasta yardımı ile oklava ya da merdane ile açabiliriz. İster desenler istersek figür yapacak olalım şeker hamurunu açmamız gerekmektedir. Özellikle kaplama işlemi için kullanılacak ise şeker hamurunu açarken dikkat etmeliyiz. Şeker hamurunu açarken yavaş yavaş açma işlemi gerçekleşmesi gerekmektedir. Eğer hızlı açarsak şeker hamurunda çatlaklıklar olabilir. Bazen yavaş açılsa da hamurun kurumasından kaynaklı çatlaklıklar oluşur bu durumda elimiz ile ovalayarak ince çatlaklıkları birleştirebiliriz. Derin bir çatlak se baştan başlamakta fayda vardır. Oda sıcaklığında saklanabilir. Lakin kurumasını önlemek için hava ile temasını kesmekte fayda vardır.

Şeker Hamuru Kullanmanın Avantajları

Şeker hamuru nasıl açılır örendikten sonra açma işlemi size uzun gelebilir. Lakin şeker hamuru kullanmanın avantajları vardır.

  • Şeker hamuru lezzetlidir.
  • İstediğiniz şekilde pasta ve ikramlık yapmamanızı sağlar.
  • Renklidir ve güzel bir görünüm sağlar.
  • Uygun fiyatlıdır.

Şeker hamuru kullanmak çocukların en çok sevdikleri karakterde pastalar yapmanızı sağlayacaktır.  Güzel fikirleri hayata geçirmek için şeker hamurları pastacılık sektörünün sağladığı en büyük avantajlardan biridir. Yenilebilir bir lezzettir ve tadı harikadır.

 

Yorum Bırak

web tasarım