Şeker Hamurundan Figür Yapımı

Şeker Hamurundan Figür Yapımı

Şeker Hamurundan Figür Yapımı

Şeker Hamurundan Figür Yapımı
Şeker Hamurundan Figür Yapımı

Şeker hamuru pastaları veya gıda ürünlerini renklendirmek, şekil vermek ve eğlenceli bir hale getirmek için kolaylıkla yapılabilir bir üründür. Şeker hamurundan figür yapımı çok zor olmamakla birlikte bazı püf noktaları da vardır. Püf noktalarını bildikten sonra şeker hamuru ile dilediğinizce şekiller yapabilirsiniz. Öncelikle şeker hamuru nasıl yapılır buna değinelim.

Şeker Hamuru Nasıl Yapılır?

Evde şeker hamuru yapıldığında yeterince ısıl işlemlerinden geçirilemediği için sağlıklı olmazlar. Bu yüzden hazır alınan şeker hamurları daha sağlıklıdır. Hazır alınan şeker hamurunu istenilen kıvama getirmek çok önemlidir.

  • Öncelikle şeker hamuru yoğurularak istenilen kıvama getirilir.
  • Şeker hamurunun kuru olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü şeker hamuru ne kadar kuru olursa işlenmesi de bir o kadar güç olur.
  • Şeker hamuru açılırken dikkat edilmesi gereken püf noktaların biri de tezgâha nişasta serpilmesi gerektiğidir. Şeker hamuru nişastalı zemin üzerinde açılmalıdır.
  • Bu işlemlerden sonra şeker hamurundan figür yapımı kolaylaşacaktır.

Şeker Hamuru Modellemeleri

Şeker hamurundan modelleme yapılması yaratıcılığa kalmış bir durumdur. Ancak bazı püf noktalar şeker hamurundan figür yapımı konusunda kolaylık sağlamaktadır.

Şeker hamuruna verilebilecek her şekil ayrı olarak yapılırsa asıl pastanın üstüne yapıştırmak kolay olacaktır. Bir figürü pasta üzerinde yapmak çok daha zordur ve pastaya zarar verebilir. Bu yüzden her şeker hamuru figürünün ayrı bir alanda yapılıp daha sonra pastaya eklenmesini öneriyoruz. Eğer figür yaparken zorluk yaşıyorsanız farklı renklerdeki şeker hamurlarını kullanmak pastanızı daha güzel gösterebilir. Bu şeker hamuru parçalarını farklı büyüklüklerde yaparsanız ve üst üste koyarsanız güzel figürler de çıkabilir.

Öncelikle şeker hamuru figürleri büyük parçalar halinde yapılırsa ve daha sonra ince detaylar fırça veya çubuk yardımıyla işlenirse daha düzgün ve daha güzel işler ortaya çıkar. İstenilen şeker hamuru figür yapımı için sabırlı olmak gerekmektedir. Figür yapımı çok hassas olan bir iştir. Bu yüzden bazı aparatları kullanmak daha yararlı olabilir.

Aparatlar:

  • Açma tahtası, zemini
  • Şeker hamuru için özel merdane
  • Şeker hamuru kalıpları ve şekilli kesiciler
  • Şeker hamuru renklendiricileri ve yapıştırıcıları

Bu püf noktalar ile yapılan şeker hamuru figürleri her zaman daha güzel olur.

 

Yorum Bırak

web tasarım