Soğuk Jöle Kullanımı

Soğuk Jöle Kullanımı

Soğuk jöle kullanımı pastacılık alanında oldukça sevilen bir malzemedir. Kivili, vişneli, frambuazlı gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Pastayı kaplamaya ve üzerine sürmeye uygun kıvamda olmasına birde görsel şıklığı eklenince adeta işin vazgeçilmezi olmuştur. Lezzeti, parlaklığı, yüksek kaldırma özelliği ile pasta, tart, kek dekorasyonunda kullanılmaktadır. Ayrıca meyvelere hoş koku vermektedir. Pata malzemelerinin eşsiz lezzetine ilave olan soğuk jöle birçok insan tarafından özellikle tercih edilmektedir. Pastalara renk renk bir hava katan soğuk jöleler, pastacılar tarafından kilo ile satın alarak kullanılmaktadır.

Evde Soğuk Jöle Yapımı

Soğuk jöle evde pasta yapan birçok kişinin de vazgeçemediği malzemeler arasındadır. Evde soğuk jöle yapımı tıpkı hazır pudingler ve çikolata sosları gibi yapılabilir. Evde jöle yapımı 4 ayrı şekilde olmaktadır.

  • Saydam
  • Yumak halinde
  • Kar halinde
  • Süt krema ya da yumurta ile yapılmaktadır.

Bunların yapım tekniğinin haricinde birçok kişi hazır kullanıma yönelmektedir. Marketten ya da pasta malzemeleri satan yerlerden ihtiyaca göre paket şeklinde alınarak su ile yapılabilir. Pastasını kendi malzemeleri ile yapmak isteyen kişiler bu şekilde soğuk jöle yapabilir. Pastanın dolgu malzemesi ve kekinin kaliteli yapısıyla birlikte yiyenlere enfes tatlar yaşatacaktır. Ayrıca soğuk jöle tiriliçe, chese cake gibi pastaların üzerine ve aralarına konularak harika bir görüntüye imza artar.

Soğuk Jöle İçeriği

Evde soğuk Jöle pektin yoğunluğu yüksek olan meyve sularının, şeker ve limon suyu ile birlikte pişirilerek pelte haline getirilmesidir. Bu duruma Türk Gıda Kodeksinde bir ya da birkaç çeşit meyvenin sulu ekstraktları ile şekerlerin jelleşmiş karışımı diye adlandırılmaktadır. Jöleler pektinli ve pektinsiz olmak üzere ikiye ayrılır. İçerisinde zararlı maddelerin olduğu düşüncesi kişilerde ön yargı oluşturmaktadır. Fakat ürün zaten pasta içerisinde az miktarda bulunduğu için bu konuda çok endişe etmek gerekir. Ayrıca ürün zaten meyve suları, limon suları ve şekerle hazırlandığı için gönül rahatlığı ile tercih edilebilir.

Parti konseptlerine renklerindeki şıklık ile uyum sağlayan ve harika bir üründür. Kıvamı, renkleri ve tadı ile pastalara en çok yakışan ürünlerden biridir.

 

Yorum Bırak

web tasarım