Soğuk Jöle Pasta

Soğuk Jöle Pasta

Soğuk jöle Pasta yapımı yaz aylarının en vazgeçilmez pastaları arasındadır. Herhangi pastanın üzerine hazırlanan rengârenk soğuk jöleler görsel olarak da şık görünüm sağlar. Soğuk jöle pasta yapımında jöle evde ya da hazır paketlerde alınarak jel haline getirilir. Hazır olan soğuk jöleler pastaların üzerlerine dökülerek pastanın şeklini alması sağlanır. Pastanın şeklini aşan pastalar buzdolabında tüketilene kadar bekletilmelidir. Soğuk jöleler pastalarda, keklerde ve meyve salatalarında kullanılmaktadır. İstenilen renkte ve aromada soğuk jöle satışı yapılmaktadır. Bütün marketlerde ve pasta malzemesi satılan mağazalarda satılmaktadır. Bir paket soğuk jöleye üzerinde belirtilen miktar su eklenerek hazırlanır. Çok pratik olan pasta süslemesidir.

Soğuk jöle Özellikleri

  • Lezzetli
  • Parlak
  • Kaplamaya ve pasta yüzeylerine sürme kıvamında
  • İstenilen meyveli soğuk jöle aroması
  • İstenilen pasta çeşitlerinde ve meyvelerde kullanılır
  • Pastaların üzerlerindeki meyvelerin kararmamasını sağlar

Soğuk jöle Pasta hazırlanmasından önce jöle dikkatle yapılmalıdır. Kıvamı tutturulamayan jöleler donduğunda iyi durmaz ve bir paket jöle bir pastayı kaplamaya yetmez. Kıvamın tam olması tabı ve parlaklığı için çok önemlidir. Kaynamış suya aktarılan jel suda eriyene kadar karıştırılır ve ılıması beklenir. Ilıyan soğuk jöleyi pastaların üzerlerine dökülerek şekil verilir ve pürüzsüz görünüm sağlanır. Yapısı bakımından parlak olan jöleler pastaların parlak ve alıcı görünmesine neden olur. Soğuk jöleler meyve parçacıklarında ya da sade olarak kullanılacaksa kalıplara konulmalıdır.

Ev Yapımı Soğuk jöle Pasta

Soğuk jöle Pastayı tamamen ev yapımı yapmak düşüldüğünden daha kolay ve pratiktir. Herhangi bir pasta kalınıyla pişirilen pasta kekleri iç dolguları tamamlandıktan sonra üzerine soğuk jöle dökülmesiyle hazır hale gelmektedir. Soğuk jöle yapımı su, mısır nişastası ve toz şekerdir. Su yerine vişne suyu da kullanılabilir. Renklendirmek için alternatif tarifler uygulanabilir su yerine gıda boyası eklenmiş renkli su, oralet gibi içeceklerle kolay şekilde soğuk jöle hazırlanır. Tüm malzemeler kaynayana kadar pişirilir ve ocaktan alınarak soğuması beklenir. Soğuyan jöle isteğe göre kullanılabilir. Hazırlandıktan kısa sürede tüketilmesi gerekir beklediğinde tadında değişiklikler olabilir. Soğuk jöleler buzdolabında saklanmalıdır.

 

 

 

 

 

Yorum Bırak

web tasarım