Soğuk Jöle Yapımı

Soğuk Jöle Yapımı

Soğuk Jöle Yapımı tariflerinin ana maddesi nişastadır. Nişasta soğuk jöleye kıvamını ve parlaklığını vermektedir. Soğuk jöle pasta üstlerinde, meyve kuplarında ve şekilli kalıplara konularak da tüketilebilir. İstenilen renkte yapılarak pastaların diş yüzeri o renkte kaplanabilir. Pastalara renk ve figürler verebilmek için kullanılır. En önemli özellikleri pasta üstlerinde bulunan meyvelerin üzerlerine dökülerek meyvelerin kararmasını önlenir. Bu sayede pastaların diş yüzerinde tamamen kullanılmayan soğuk jöleler meyve kısımlarında kesinlikle kullanılmaktalardır. Hazır olarak satılan soğuk jölelerin yapımı toz halindedir ve sıcak suyla bir araya geldiğinde jöle halini alırlar. İçerisinde ek olarak koruyucu katkı maddesi bulunur. Buda raflara konulduklarında bozulmamaları için önlemdir.

Ev Yapımı Soğuk Jöle Yapımı

  • Su
  • Şeker
  • Mısır nişasta

Soğuk Jöle Yapımı bu üç malzemelerden yapılmaktadır. Renklendirmek için gıda boyaları ya da renkli meyve suları kullanılabilir. Yapımında bütün malzemeler bir tencereye alınarak kaynayana kadar karıştırılmalıdır. Kaynayan jöle ılık hale geldiğinde kullanılacak pasta çeşitlerine dökülmelidir. Çok soğumamasına dikkat edilmesi gerekir. Yumuşak kalıp haline geldiğinde tekrara sıvı hale getirilemez. Pişirme ve soğutma sırasında iyi zaman ayarı yapılması gerekir. Pasta üzerine döküldüğünde yuvarlak pastaysa pastanın ortasına doğru dökülmelidir. Her yere dağılımı daha kolay ve eşit olur. Ilık olan soğuk jöle ıspatula yardımıyla düzeltilebilir. Soğuk jöle ve pasta tamamlandıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır.

Soğuk Jöle Çeşitleri

Soğuk Jöle Yapımından sonra çeşitleri üretilmiştir. Çeşitleri sayesinde farklı tatlarla buluşan pastaların lezzetleri ikiye katlanmıştır. Soğuk jöle çeşidi olarak 12 ve üzeri çeşit bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, muz aromalı, çilek aromalı, çikolata aromalı, toz jel olarak satışı, sade aromalı, frambuazlı aromalı, karamel aramalı, vişne aromalı ve kivi aromalı soğuk jöle çeşitleri bulunmaktadır. Bu soğuk jöle çeşitleri istenilen pasta da ve pasta içerisinde bulunan meyvelere göre seçilmektedir. Evde yapılan tartların üzerlerine meyvelerin dizilmesi ve aynı aromalı jölelerde dökülmektedir. Soğuk jöle yapımı ve soğuk jöle evde yapımı olarak birden fazla tarif bulunmaktadır. Bu tariflerden kişilere uyan ve kıvamın tutturulacağı düşünülen tarifler yapılmalıdır.

 

 

 

Yorum Bırak

web tasarım