Toz Krem Şanti

Toz Krem Şanti

Toz krem şanti, Fransızca adı ile Crème chantilly, şekerli bir krem ya da krema olarak görülür. Pasta süslemelerinde, meyve salatalarında, sıcak içeceklerde, çeşitli dondurmalarda ve bazen de profiterollerde kullanılır. Krem şantinin açıklaması ise 17. yüzyılda uygulandığı Château de Chantilly’den geliyor. Krem şanti kelimesinin ilk kullanımı 18 Haziran 1784’e kadar dayanmaktadır. Çırpılmış Krema Tozu ise taze akan kremsi renkli bir tozdur.

Dondurulmuş tatlılar dahil tüm uygulamalar için uygun nötr bir çırpma tabanı sağlar. Anında yapabilirsiniz ve kullanımı da çok kolaydır. Sadece önerilen miktarda su eklemeniz, sonrasında da hafifçe kremsi bir krema elde etmek için çırpmanız yeterli olacaktır. Ayrıca soğutmayı azalttığı, depolaması kolay olduğu ve toz halde 12 ay raf ömrüne sahip olması nedeniyle de düşük maliyetlidir. Ürünlerimiz üretim aşamasından tutunda paketlenmeye kadar son derece hijyenik özelliktedir.

Her Tatlı ile Uyumlu Olan Krem Şanti

Toz krem şanti, kek ve tatlıların vazgeçilmez bir bileşenidir. Piyasadan satın alınan toz krem ​​şantileri çok kısa sürede tüketime hazır hale gelir. Bununla birlikte, hazırlanmış ve işlenmiş gıdalardaki katkı maddeleri birçok kişinin bunları kullanmasına engel olmaktadır. Bu gruptaysanız ve kek yaparken kendi krem ​​şantinizi yapmak istiyorsanız, tarifimizi ve ipuçlarımızı kesinlikle kaçırmayın. Bununla birlikte, toz krem şantilerde hiçbir katkı maddesi bulunmadığından kullanım ömrü daha kısa olacaktır. Bu yüzden ihtiyacınız olduğu zaman ihtiyacınız kadarını yapmak en iyisidir.

Çırpmaya başlamadan önce çanağı ve mikserinizin ucunu dondurucuda 10-15 dakika bekletmek de işinizi kolaylaştıracaktır. Krem şantinin kıvamını anlamak için, mikseri uca batırırken keskin uçlu tepecikler elde etmeniz gerektiğini de unutmayın.

Krem Şanti İçin Gereken Malzemeler

  • 1 paket toz krem ​​şantimiz
  • 1 bardak soğuk süt

Krem Şanti Nasıl Yapılır?

  • Ölçülen sütü karıştırıcı kabına koyun
  • Kremi pakettimizi boşaltırken elektrikli çırpıcıyı karıştırın
  • 4 dakika içinde yavaş yavaş yoğunluk kazanmaya başlayınca makineyi durdurun
  • Kullanacağınız süre boyunca buzdolabında saklayın.

Not: Toz krem şanti tarifinizi meyve salataları için yumuşak, kekler ve tatlılar için koyu kıvamlı hazırlamak her zaman için en doğrusudur. Afiyet olsun!

 

Yorum Bırak

web tasarım